fbpx

A fül is sokat elárul az egészségi állapotunkról

Közeli fotó idős nő egyik füléről és ősz hajáról.

Amikor fáj a fülünk vagy a fülünkkel vannak gondok, először egy fül-orr-gégészt keresünk fel a problémánkkal. A szakorvos már első pillantásra sok mindent le tud szűrni az egészségi állapotunkról. A fül ugyan nem beszél, de az orvosnak sokat mesélhet, hogy van-e esetlegesen valamilyen betegségünk. Mutatjuk is, hogy milyen, füllel kapcsolatos jelek és állapotok utalhatnak betegségre vagy megváltozott egészségi állapotra.

Egyes feltételezések szerint a fülcimpa gyűrődése szívkoszorúér-betegségre is utalhat. Ha azonban nincsenek mellkasi fájdalmaink és légzési nehézségünk, és a kardiológus is megnyugtatott bennünket, akkor nincs ok aggodalomra, az is lehet, hogy csak összegyűrődött a fülcimpánk, miközben aludtunk.

A halláskárosodáshoz sokféle fizikai, szociális és pszichológiai egészségi állapot kapcsolódik, például ilyen a vesebetegség, a demencia és a cukorbetegség. Egy kutatás szerint azok a személyek, akik halláskárosodásban szenvednek, kb. háromszor akkora eséllyel szenvednek majd demenciában az életük későbbi szakaszában, mint akiknek rendben van a hallásuk.

A fülzúgás vagy fülcsengés hátterében is számos egészségi probléma húzódhat meg, ilyen lehet a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri betegségek, a hormonális változások és a daganatok. A fülzúgás oka lehet a stressz, a szorongás és az álmatlanság kialakulásának.

A fülviszketés hátterében gombás fertőzés és ekcéma is meghúzódhat, ugyanis ez a két betegség erős viszketéssel is együtt járhat. Amennyiben a probléma nem múlik el néhány napon belül, úgy mindenképpen szakorvosi vizsgálat szükséges.

A fülzsírnak fontos szerepe van, hiszen segít megakadályozni a baktériumok és más részecskék bejutását a hallójáratba. Azonban ha ez a fülzsír nagyon folyékony, azaz folyamatosan gondot okoz nekünk, akkor ez akár még az emlőrák egyik tünete is lehet, legalábbis egyes kutatási eredmények szerint.

A napfény okozhatja a fülek kipirosodását, de a háttérben a menopauza és más hormonális változások is meghúzódhatnak. A fülek vörösödése égő érzést is okozhat, ez pedig előidézhet klaszteres fejfájást és migrént is.

A fülzsibbadás lehet ártalmatlan, azonban a stroke első jele is lehet, főleg ha ez más tünetekkel is párosul. Más betegség is lehet a háttérben, ha a zsibbadás mellé más tünet is társul, mint például szédülés, fülzúgás és halláskárosodás. Ilyenkor az úgynevezett Meniere-betegségre kell gyanakodni, amely a belső fül rendellenességével jár együtt. Ha a zsibbadás mellé bizsergés is párosul és ez más végtagokra, testrészekre is jellemző, akkor olyan betegség is okozhatja ezeket a tüneteket, mint a cukorbetegség, hiszen ennek az egyik szövődménye a perifériás neuropátia.

A szokatlan fülforma akár még a vesékkel kapcsolatos betegségeket is jelezhet. Ezt elsősorban újszülöttek esetében figyelték meg az orvosok.

A fülviszketést gyakran gombás fertőzés vagy bőrirritáció okozza. Egy másik ok a pikkelysömör lehet, amikor is az immunrendszer a saját bőrszövetei ellen indít támadást. A pikkelysömör ugyan nem gyógyítható, de a tünetek nagyon jól és hatékonyan kezelhetők.

A fülfájás hátterében sok minden meghúzódhat. Nemcsak a fül betegségei válthatják ki, de például fogproblémák is. Mikor forduljunk orvoshoz? Ha a tüneteink között szerepel a fájdalom, a duzzanat és a láz.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük