fbpx

A szénsavas üdítők káros hatása a csontokra

Valaki egy pohárba kólát tölt, háttérben hamburger.

A szénsavas üdítőitalokat sokan kedvelik, pedig nagyon ártalmasak az egészségre. Nem abban az esetben, ha valaki csak ritkán fogyaszt el egy-egy pohárral, hanem akkor, ha mindennap, azaz rendszeresen fogyasztja.

A szénsavas üdítők nemcsak testsúlynövekedést okoznak és a fogzománcot károsítják, hanem a csontok egészségére is negatívan hatnak, hiszen meggyengítik a csontokat, és akár még csontritkulás kialakulásához is vezethet a rendszeres fogyasztásuk.

Csontritkulásról akkor beszélünk, amikor a csontok gyengévé és törékennyé válnak. Ilyenkor nem is kell az illetőnek elesnie, már egy apró mozdulat is a csontok törését okozhatja. Mivel a betegség kezdeti stádiumában semmilyen figyelmeztető jel vagy tünet nem hívja fel a figyelmet a csontritkulás tényére, így nagyon lényeges, hogy tudjuk, hogy mitől tartózkodjunk, ha nem szeretnénk csontritkulásban szenvedni.

Az eddigi vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy szoros összefüggés mutatható ki a szénsavas üdítőitalok rendszeres fogyasztása és a csonttörések kockázata között.

Ezek az üdítőitalok ugyanis nagy mennyiségben tartalmaznak foszforsavat, amely pedig aktívan hozzájárul a csontvesztéshez.

Sokan azt gondolják, hogy önmagában a kalcium rendszeres fogyasztásával ellensúlyozhatják a negatív hatásokat, például az üdítőitalok korlátlan fogyasztását, viszont ez nincs így, hiszen a magas kalciumbevitel sem egészséges, többek között a csontokra nézve sem.

Nemcsak a szénsavas üdítők számítanak főbűnösnek a csontritkulás kialakulásában, hanem azoknak az italoknak és ételeknek a korlátlan fogyasztása is, amelyek koffeint tartalmaznak.

A csontritkulásnak más kockázati tényezői is ismeretesek. A nők kevesebb csontszövettel rendelkeznek, így esetükben sokkal gyakoribb a csontritkulás, mint a férfiak körében.

A fizikai inaktivitás is jelentősen megnöveli a csontritkulás kialakulásának kockázatait. A dohányzás szintén gyenge csontokat eredményez, és jelentősen megnöveli a csonttörések kialakulását.

Ahogy öregszünk, úgy egyre vékonyabbak és gyengébbek lesznek a csontjaink. A vékony testalkatú emberek csontja már egyébként is gyengébb, így ők szintén fokozottan ki vannak téve a csontritkulás kockázatainak. Habár ezzel az állítással nem minden tudós és orvos ért feltétlenül egyet.

Egy vizsgálatba posztmenopauzális nőket vontak be. Az egyik csoport tagjai egy hónapon keresztül szénsavas, míg a másik csoport tagjai szénsavmentes ásványvizet kaptak. Nyolc hét elteltével a csontforgalom, illetve a vér- és vizeletvizsgálat nem mutatott különbséget a két csoport tagjai között. Úgy tűnik a vizsgálati eredmények szerint, hogy a szénsavas ásványvíz nem fokozza a csontritkulás kockázatait, illetve a csonttörés kockázatait sem növeli meg. Elképzelhető, hogy a kólában található koffein lehet az oka a csontritkulás kialakulásának, nem pedig a szénsav a bűnös. A csontok erősítése érdekében mindenképpen javasolt D-vitaminban és kalciumban gazdag étrendet fenntartani.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    A foszforsav kifejezetten a kólák alkotórésze, a tonikokban, gyűmölcsízű üdítőkben úgy tudom nincs. A “noname”, vagy “sajátmárkás” szénsavas üdítőkön általában feltűntetik az összetételt, érdemes vásárlás előtt átolvasni. Saját receptem: csapvízzel higítom a szénsavas gyömbér vagy tonik italt, ugyanúgy oltja a szomjat és kevésbé árt.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük