fbpx

A nyelvtisztítás előnyei

Szakállas férfi kék fogkefével tisztítja a nyelvét.

A szájüreg egészsége hatással van más szervek és alapvetően az egész szervezet egészségére. Amennyiben nem megfelelő a szájhigiéniánk, úgy olyan krónikus betegségek kialakulásától is tartanunk kell, mint például a cukorbetegség, a stroke, a szívbetegség.

A szájüreg és a fogak egészségének fenntartása nagyon fontos. Elemi a napi háromszori fogmosás, a fogselyem és a szájvíz használata. De napjainkban egyre inkább hangsúlyozzák a fogorvosok a nyelvtisztító használatát is. Ez az eszköz abban segít, hogy eltávolítsuk a nyelven található baktériumokat, ételmaradványokat, illetve az elhalt hámsejteket. Ez nemcsak a lehelet frissítésében segít, de csökkenti a fogszuvasodás és az ínybetegségek kockázatait is. Ez azonban nem helyettesíti a fogmosást, sőt a fenti eszközök együttes alkalmazásával érhetünk el csak hathatós eredményeket.

A nyelvtisztításnak tehát nagyon sok előnye van. Az egyik, hogy segít eltávolítani a nyelvről a lepedéket, azaz a baktériumokat. A nyelvtisztítással mintegy 60%-kal több baktériumot tudunk a szájüregből elpusztítani, mint ha csak fogat mosnánk. A nyelvtisztítóval azokat a baktériumokat is eltávolíthatjuk a nyelvünkről, amelyek a rossz leheletet okozzák.

Egy tanulmány azt írta le, hogy a nyelvtisztító napi kétszeri használata jelentősen képes javítani az ízérzékelést is. Ezzel pedig sokkal könnyebben meg tudjuk különböztetni a sós, az édes, a savanyú és a keserű ízeket.

A nyelven lévő baktériumok, a lepedék és az ételmaradványok negatívan hatnak a szervek működésére és egészségére. Ha azonban naponta, azaz rendszeresen megtisztítjuk a nyelvünket, akkor ezzel aktiválni tudjuk a szerveinket is.

Az étel emésztésének folyamata a szájüregben kezdődik. A nyálban lévő enzimek segítenek lebontani az ételt a könnyebb emésztés érdekében. A nyelv megtisztítása segít aktiválni ezeket az enzimeket, így az emésztésünk is sokat javulhat ezáltal.

A nyelvtisztítás nem csak esztétikusabbá varázsolja a nyelvünket. A nyelv rendszeres tisztításával eltűnik a nyelvünkről a lepedék, aminek leheletfrissítő hatása is van. Az emberek jelentős hányada éppen ebből a célból tisztítja rendszeresen a nyelvét.

A nyelv sokféle baktériumnak ad otthont. A nyelvtisztító segítségével minden káros baktériumtól megszabadulhatunk, ami még meg is erősíti az immunrendszert. Ez segít megelőzni az fogszuvasodást és az ínyproblémákat is.

Mi okozhat rossz leheletet? A nem megfelelő általános szájhigiénia, a túl sok kávé fogyasztása, a magas cukortartalmú étrend, az alacsony szénhidráttartalmú és magas fehérjetartalmú ételek. A rossz lehelet kialakulását segíti a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a rossz emésztés, a savas reflux, a májproblémák, a veseproblémák, a szájszárazság, a cukorbetegség, egyes vérképzőszervi betegségek.

Milyen módszereket és praktikákat alkalmazhatunk még a szájüreg, a fogak és az íny egészségének fenntartása érdekében? Naponta legalább 3 alkalommal mossunk fogat. A fogainkat legalább 2 percig mossuk minden alkalommal. Használjunk fogselymet és szájvizet. Fogyasszunk a nap folyamán sok folyadékot, lehetőleg vizet. Kerüljük a dohányzást, a túl sok cukor és édesség fogyasztását. Ne igyunk szénsavas üdítőitalokat, illetve járjunk félévente fogászati szűrésre.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük