fbpx

A fizioterápia hatása az izmokra és az ízületekre

Fehér köpenyes fizioterapeuta nő foglalkozik a kék matracon fekvő férfi lábával.

A fizioterápiának voltaképpen az feladata, hogy az izmok és az ízületek jobban működjenek. Az izmok a test motorjának is tekinthetők, hiszen felelősek a mozgáshoz szükséges erő előállításáért. Ahhoz, hogy a mindennapjaink során gördülékenyen és problémamentesen működjünk, az izmok és ízületek összehangolt munkájára van szükségünk.

De mi is pontosan a fizioterápia? A fizioterápia segít helyreállítani a mozgást és a szervezet működését, ha valakit valamilyen betegség vagy baleset ér. A gyógytornászok mozgással, manuális terápiával, oktatással és tanácsadással segítik a sérülés, a betegség vagy a fogyatékosság miatt érintett embereket. Segítik és támogatják a betegeket a fájdalom kezelésében és a betegségek, illetve a komolyabb szövődmények kialakulásának megelőzésében. A terapeuták különféle betegségek és egészségi állapotok esetén lehetnek a segítségünkre: neurológiai rendellenességek (stroke, szklerózis multiplex, Parkinson-kór), artritisz, sportsérülések, hát- és derékfájás, krónikus szívbetegség, szívinfarktus utáni rehabilitáció, légzőszervi betegségek, mint cisztás fibrózis, krónikus obstruktív tüdőbetegség, asztma.

A fizioterápia a mozgás és a funkciók helyreállítására fókuszál. A gyógytornászok sokféle technikát alkalmaznak a különféle mozgásszervi problémák kezelésére, ezzel is elősegítik a betegek gyógyulását, helyreállítják a mobilitást, és enyhítik a fájdalmat. A fizioterápia tehát hatással van az izmokra és ízületekre. Mutatjuk is, hogyan!

Amennyiben krónikus fájdalom gyötör bennünket, az izmainkat vagy az ízületeinket érinti betegség, ez jelentősen lerontja az életminőségünket. A fájdalom csökkentése érdekében a terapeuták alkalmazhatnak manuálterápiát, mobilizációs és terápiás gyakorlatokat, amelyeknek kettős céljuk van: egyrészt a fájdalom csökkentése, másrészt az optimális jóllét fokozása, helyreállítása. A gyógytornászok mindig személyre szabott kezelési tervet dolgoznak ki és alkalmaznak, amely megfelel a beteg állapotának és igényeinek.

Nemcsak idősebb korban, hanem sok betegség esetén is meggyengülhetnek az izmok, ami aztán nagyon megnehezíti a mozgást és fájdalmassá teszi azt. Ebben az esetben a terapeuták olyan progresszív ellenállási gyakorlatokat alkalmaznak, amelyek csökkentik az ízületeket érintő stresszhatást, és jelentősen megnövelik az izomerőt. A gyógytornászok megtanítják, hogyan kell lenyújtani az izmokat, ami növeli a rugalmasságot, segíti az ízületek megfelelő mobilitását, ezzel is jelentősen csökkenthetve a sérülések kockázatát.

Az ízületek stabilitására sok minden hatással van, például az egyensúlyhiány, a nem megfelelő koordináció és a hiányos vagy csökkent izomerő. A gyakorlatok ilyen esetben a jobb egyensúly kialakítására, az ízületek stabilitásának fokozására és a megfelelő mozgásminták kialakítására fókuszálnak. Ezzel növelhető az ízületek funkcionalitása, és csökkenthető a sérülések kockázata.

A hatékony mozgás szorosan összekapcsolódik a megfelelő testtartással és az egyensúllyal. Az egyensúlyi és korrekciós gyakorlatokkal megfelelő egyensúlyt alakíthatunk ki, illetve így csökken az izmokat és az ízületeket érintő stressz. A fizioterápia segít az ízületek és az izmok állapotának helyreállításában.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük