fbpx

A vegán életmód depressziót okoz?

Hosszú hajú nő salátát eszik egy üvegtálból.

A vegán étrend azt jelenti, hogy csakis növényi alapú táplálékokat tartalmaz. A vegán étrendet követők ugyanis kerülik a húst, a tenger gyümölcseit, a tejtermékeket és a mézet. A jól megtervezett vegán étrendnek számos előnye lehet az egészség szempontjából, például ilyen a szívbetegségek és a rákos betegségek elkerülése. Azonban egy nem kellő odafigyeléssel megtervezett vegán étrend következtében olyan tápanyaghiány alakulhat ki, amely számtalan betegség elindítója lehet. Ezeknek a tápanyagoknak a hiánya okozhat mentális problémákat, mint amilyen a depresszió is.

A vegán étrend csökkentheti a krónikus betegségek kockázatait, és olyan betegségeket, állapotokat javíthat, mint az elhízás, a cukorbetegség, az ízületi gyulladás vagy a magas vérnyomás.

Sokan állítják azt, hogy a vegán étrend hatására sokkal jobb lett a közérzetük, azaz oldódott a szorongásuk, és jelentősen csökkent a stressz-szintjük. Valójában nem maga a vegán étrend okoz depressziót, hanem az étrendből, pontosabban a nem helyesen kialakított étrend miatt létrejött tápanyaghiány. A vegán étkezés ugyanis vitamin- és tápanyaghiányhoz vezethet. Amennyiben a szervezet nem jut hozzá még az alapvető vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz sem, az bizony okozhat depressziós tüneteket.

Amennyiben valaki a vegán étrendet követi, akkor valószínűleg elegendő folátot, magnéziumot, rostot, vasat, C- és E-vitamint juttat be a szervezetébe. Viszont vannak olyan tápanyagok, amelyekből a vegán életmódot követő személyek hiányt szenvedhetnek, például ilyenek a telített zsírok – erre is szüksége van a szervezetnek kisebb mennyiségben –, az omega-3 zsírsavak, az aminosavak, a kalcium, a cink, a D- és a B12-vitamin. Ezeknek a tápanyagoknak a hiánya hangulati problémákat és esetenként még depressziót is okozhat.

A B12-vitamin hiánya az egyik leggyakoribb azok között, akik a vegán életmód mellett teszik le a voksukat, ugyanis ezt a vitamint olyan termékkel lehet bevinni a szervezetbe, mint hús, tej, tejtermékek és tojás. Ebben az esetben mindenképpen szükség lehet kiegészítők fogyasztására. Amennyiben nincs elegendő B12-vitamin a szervezetben, úgy kialakulhat fáradékonyság, étvágytalanság, gyengeség, feledékenység, koncentrálási problémák és depresszió.

Az omega-3 zsírsavak nagyon fontos szerepet töltenek be az agy egészsége szempontjából. A vegánok nem visznek be eleget ebből a tápanyagból a szervezetükbe, ami viszont memóriaproblémákhoz és a tanulási képességek csökkenéséhez vezethet.

Az aminosavat arra használja a szervezet, hogy olyan agyi vegyi anyagokat készítsen, amelyek segítenek a jó hangulat megteremtésében. Ha nem fogyasztunk aminosavakban bővelkedő táplálékokat, az szintén oka lehet a depresszió kialakulásának.

A depressziót meg lehet előzni akkor is, ha vegán étrendet követünk. Ilyenkor nagyon fontos a B12-vitamin pótlása akár olyan táplálékok formájában, amelyeket ezzel a vitaminnal dúsítottak. Az aminosavakat pedig a növényi fehérjékkel szükséges pótolni, mint például bab, borsó, teljes kiőrlésű gabonák, lencse, magvak, diófélék. Zsírsavakra is szüksége van a szervezetnek, ezt pótolhatjuk az olyan táplálékok fogyasztásával, mint dió, kendermag, chiamag, lenmag.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    Egy régi vegetáriánus szerző volt idősebb Schirilla György. Közmondásos volt fittsége, téli jeges Duna átúszásai. Ő sem volt vegán! Vallotta, hogy a tiszta vegán étrend egyenes út a hiánybetegségekhez. Az ő étrendje “ovolaktovegetariánus” volt, vagyis tejet és tojást fogyasztott. Nem szabadna, hogy az étrend divat kérdése legyen.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük