fbpx

A természet és az erdő hangjai pozitívan hatnak az egészségre

Férfi mezítláb átgázol egy erdei patakon.

Bizonyára sokan észrevették már, amikor kint tartózkodtak az erdőben, milyen nyugtatólag hat a természet, a csend vagy a természet apró neszei. A természetben való séta nemcsak a testi egészségre hat ugyanis pozitívan, hanem a lélek egészségére is.

A természetben töltött időt felfoghatjuk egyfajta meditációnak is, ami a mai stresszes világunkban mindenkinek jólesik, mindenkinek csak hasznára válhat.

Egy kutatás során azt vizsgálták, hogy milyen hatással van az emberekre az erdőben eltöltött idő. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy ezek a pillanatok, a természetben eltöltött percek és órák milyen hatással vannak az emberek jóllétére és egészségére. Megállapításra került, hogy az embereknél mintegy 30 %-kal nőtt meg a relaxáció érzete a természet hangjait hallva. Az erdei hangokat, például a madarak énekét hallgatva mintegy 30 százalékkal csökkent ezeknél az embereknél a stressz szintje, illetve kb. 25 százalékkal a szorongás szintje.

Az embereket arról is megkérdezték, hogy mit is találnak olyan megnyugtatónak a természetben, az erdőben sétálva. Nagyon sokan felelték azt, hogy elsősorban a madarak hangja, éneke nyugtatja meg őket. Mások a csendet választották, megint mások pedig a patak csörgedezését tartották megnyugtatónak. Másokat az is megnyugtatott, ahogy a levelek ropogtak a talpuk alatt, és megint másokat a reccsenő faágak, gallyak nyugtattak meg. Voltak olyanok is, akiket a fák között süvítő szél és a faleveleken megcsillanó esőcseppek nyugtattak meg. Mindegy is, hogy számunkra mi a megnyugtató a természetben, az egyszer biztos, hogy a kutatók is úgy vélték, hogy a természetben töltött idő valóban pozitívan hat a jóllétre, a testi és lelki egészségre.

A természetben töltött idő más előnyökkel is járhat, például hatására az immunfunkciók is fokozódnak. Az erdei séta csökkenti a magas vérnyomást, kiegyensúlyozza az idegrendszert, és a magas stressz-szintet is nagyon hatékonyan csökkenti. Az erdei séta fokozza a kreativitást, és minimalizálja a mentális betegségek kockázatait is, mint amilyen a depresszió.

A fák látványa segíthet a betegeknek gyorsabban felépülni a diasztolés vérnyomás és a stressz csökkentésével. Már ha csak 5 percig nézzük a fákat, vagy ennyi időt töltünk el a természetben, akkor is csökken bennünk a harag érzése, a szorongás és a fájdalom.

Azok, akik zöld környezetben élnek, sokkal egészségesebbek, kevesebb kardio-metabolikus betegségük van, mint azoknak, akik kevésbé zöld területen élnek. A fáknak stresszoldó hatásuk van, és jobban is ösztönzik az embereket a rendszeres testmozgásra.

A fák látványa azoknak is segíthet, akik valamilyen neurodegeneratív betegségben szenvednek. Egy tanulmány azt írta le, hogy a korai stádiumú demenciában szenvedő betegeknél a tízhetes erdei program elősegítette a mentális jóllét javulását, javult a térbeli tudatosságuk, és ezzel jelentősen javult az önérzetük is.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük