fbpx

A haragos ember lelkileg és testileg is könnyen megbetegszik – léteznek módszerek a harag kezelésére

Öltönyös, nyakkendős, kopasz férfi ökölbe szorított kezekkel dühösen ordít.

Napjainkban egyre több a haragos és frusztrált ember. Az nem baj, ha néha érzünk haragot, csak meg kell tanulnunk azt jól kezelni, ugyanis a jól kezelt harag még hasznos érzelem is lehet, mivel pozitív változásokra ösztökélhet bennünket. Ha azonban nem kezeli valaki megfelelően, azzal kárt okozhat másokban és önmagában, a saját egészségében is.

Harag hatására kialakul a szervezetben a „harcolj vagy menekülj” válasz. Ezt a választ sok minden kiválthatja, például az érzelmek, a félelem, az izgalom és a szorongás is. Stressz, harag esetén a mellékvesék stresszhormonokkal, kortizollal és adrenalinnal árasztják el a testet. Ilyenkor megemelkedik a pulzusszám, a légzésszám és a vérnyomás is. Fokozódik a testhőmérséklet, izzadás jön létre, és az agy működése egyre élesebb lesz a fokozott koncentráció következtében.

Azonban ha valaki állandóan haragos, akkor folyamatosan stresszes is, ami negatív hatással lesz az anyagcseréjére. Ez pedig károsítja a test számos különböző rendszerét és szervét. A kezeletlen harag okozhat fejfájást, emésztési problémákat, álmatlanságot, szorongást, depressziót, magas vérnyomást, bőrproblémákat (például ekcémát), szívrohamot és agyvérzést is.

Tehát az nem gond, ha valaki haragszik, viszont arra kell törekednünk, hogy ezt egészséges módon fejezzük ki. Mi segíthet? Ha valaki olyan szituációba keveredik, ami haragot szül, a legjobb, amit tehet, hogy legalább egy órára elhagyja a helyszínt, amíg le nem higgad. A haragos ember sokszor megbánja a kimondott szavait és a tetteit. Ha azonban egy ember elfogadja, hogy a harag az élet része és megtanulja ezt az érzelmet kezelni, akkor nem lesz oka többé a szégyenkezésre.

Nagyon fontos még a stratégiák kidolgozása a helyzet orvoslására. A fizikai aktivitás, a sport is sokat segíthet a harag, a negatív érzelmek levezetésére. A legfontosabb pedig az, hogy legyen körülöttünk legalább egy személy, akivel mindenről, így a negatív dolgokról is tudunk beszélni, ugyanis a lelki kitárulkozás is sokat segít a probléma orvoslásában.

Két módszer is létezik a harag rossz kezelésére. Az egyik a dühroham, amikor a negatív érzelmek, a harag ezt váltja ki. Azonban aki nem tud az indulatain uralkodni, gyakran érzelmileg, verbálisan és fizikailag is bántalmazhat másokat és önmagát is. A haragos embernek alacsony az önbecsülése, haragját gyakran arra használja, hogy másokat manipuláljon, mivel ez ad számára erőt. Míg egyesek szeretik kitombolni magukat, ha dühösek, mások magukba fojtják a negatív érzelmeket, ami szintén nem jó megoldás, hiszen ez depressziót vagy szorongást okoz, illetve táptalaja lehet a fizikai betegségeknek is.

Milyen megoldás létezik a harag kezelésére? Vezessen naplót a dühkitöréseiről, hogy megpróbálja megérteni, miért is haragszik pontosan. Nagyon fontos elsajátítani a hatékony konfliktuskezelési technikákat. A relaxációs technikák, mint a jóga és a meditáció is sokat segíthetnek. A pszichológus segít eljutni a megoldókulcsig, ami lehetővé teszi, hogy fény derüljön arra, hogy valaki miért haragba fojtja az érzelmeit. A sportnak is nagy szerepe lehet a feszültség levezetésében.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük