fbpx

A gyulladást és a szénanátha tüneteit is csökkenti az antihisztaminként működő csalán

Pohárban családtea, mellette csalánlevelek.

A csalánteát nagyon sokan kedvelik, azonban tavasszal a csalán zsenge hajtásaiból leves, saláta és még főzelék is készíthető. A csalánnak nemcsak a levelei, hanem a gyökere is rendkívül sok tápanyagot tartalmaz. A csalán előnyei közé tartozik többek között, hogy csökkenti a magas vérnyomást, nagyon hatékonyan stabilizálja a vércukorszintet. Ezen kívül számíthatunk rá a szezonális allergia tüneteinek csökkentésében is, és még a gyulladás csillapításában is számíthatunk ennek a gyógynövénynek a segítségére.

A csalánból készíthetünk teát is, amely nagyon hatékonyan enyhíti a gyulladási szintet a szervezetben, ezzel pedig a krónikus betegségek kockázatai csökkennek le jelentősen.

A csalántea a vesék egészségét is biztosítja, hiszen fokozza a szervezetben a vizelettermelést, és csökkenti a húgysavszintet, ami azért is nagyon előnyös, mert a magas húgysavszint oka lehet a köszvény kialakulásának.

A vesekövek kialakulása ellen is védelmet jelenthet a csalán, ugyanis a megfelelő folyadékáramlást segíti elő a vesékben, illetve a húgyhólyagban, ezzel pedig megakadályozza a kisebb és nagyobb vesekövek lerakódását.

A csalántea télen is nagyon hasznos lehet, hiszen segít feloldani a tüdőben és a légutakban lerakódott váladékot, illetve nagyon hatékony lehet még az asztma tüneteinek a csökkentésében is.

A csalántea nemcsak a magas vérnyomást kezeli nagyon eredményesen, hanem a magas koleszterinszintet is csökkenti, ezzel pedig a szívbetegségek előzhetők meg.

Az ekcéma nagyon kellemetlen, hiszen ilyenkor a bőr kiszárad és még viszket is. Az ekcéma természetes kezelésére is használhatjuk a csalánt. Tea formájában fogyasszuk, vagy pedig borogatásként alkalmazzuk.

A csalánt akkor is bevethetjük, ha ízületi gyulladásban szenvedünk, ugyanis jelentősen csökkenti a kellemetlen tüneteket. A csalán gyulladáscsökkentő hatása más autoimmun betegségek ellen is védelmet nyújthat.

Mire lehet még jó a csalán? Cukorbeteg személyeknél alkalmas lehet a vércukorszint szabályozására. Nagyon hatékonyan kezeli a vesék és a húgyutak rendellenességeit, illetve használhatjuk még az ínhüvelygyulladás kezelésére és az asztma tüneteinek enyhítésére. Ha fogínygyulladásunk van, és ez gyakran párosul vérzéssel, akkor csak öblögessünk csalánteával.

A csalán voltaképpen antihisztaminként működik. A kutatások azt mutatják, hogy számos gyulladásos eseményt gátolhat a szervezetben, amelyek az allergia tüneteit okozzák. Allergénnel való érintkezéskor hisztamin szabadul fel a szervezetben. Ezután aktiválódnak a hisztaminreceptorok, amelyek megtalálhatók az erek falában, a légzőrendszerben, a szív- és érrendszerben. Amikor a hisztamin aktiválódik, akkor különféle reakciók indulnak el a szervezetben. Ez elősegíti az immunsejtek mozgását, és növeli az érzékszervi idegek érzékenységét a légutakban. A csalán antagonista és agonista aktivitással rendelkezik, ami azt jelenti, hogy blokkolhatja azokat a receptorhelyeket, amelyekhez általában a hisztamin kapcsolódik. A csalánt fogyaszthatjuk tea és tinktúra formájában is.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    A csalánfőzeléket érdemes kipróbálni! Évtizedekkel ezelőtt mondta vegetáriánus barátom, hogy finomabb, mint a spenót. És tényleg! Ugyanúgy is kell elkészíteni.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük