fbpx

A zsírégetés mestere – köménytea

Elfektetett nyolcszögletű réztálból asztalra ömlő köménymag, háttérben kanál köménymaggal.

A köményt minden magyar ember ismeri, hiszen a magyar konyha egyik alapfűszere. Sokféle étellel alkot remek összhangot, és nagyon sokféle előnnyel is bír az egészségünkre nézve.

A gyógynövény olyan bioaktív összetevőket tartalmaz, mint például fenolok, terpének és flavonoidok. A köménynek kiemelkedőek az antibakteriális, az antioxidáns, a gombaellenes és a gyulladáscsökkentő hatásai.

Kiváló forrása a tápanyagoknak, azaz a vitaminoknak és az ásványi anyagoknak, amelyek a következők: vas, magnézium, kalcium, foszfor, E-, A-, C-, B6- és K-vitamin, tiamin, niacin és béta-karotin. A kömény túlnyomórészt olyan zsírokból áll, amelyek elősegítik az érrendszer egészségének fenntartását. Fehérjékben is bővelkedik, ez pedig létfontosságú az izomszerkezet megőrzésének szempontjából.

A kömény rendszeres fogyasztásával mérsékelhetjük a cukorbetegség kialakulásának a kockázatait, ugyanis csökkenti a vércukorszintet. Ennek hatására nemcsak a cukorbetegség esélye minimalizálódik, de a testsúly is csökken. Ha nem hízunk el, akkor is csökken ennek a krónikus betegségnek az esélye. A gyógynövény csökkenti a zsírsejtek számát, illetve a koleszterinszintet és a trigliceridszintet is.

A kömény tehát nemcsak a zsírszintet, hanem a koleszterinszintet is szabályozni tudja. Javítja mind a HDL-, mind az LDL-koleszterin, illetve a triglicerid szintjét, és eredményesen minimalizálja az elhízással összefüggő szívbetegségeket.

A kömény akkor is nagyon hasznos lehet, ha valamilyen emésztési panaszunk van. Nemcsak gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, hanem serkenteni tudja az emésztőenzimek aktivitását is, és ezzel az egész emésztési folyamatot képes javítani. Ezen kívül segít megnövelni az epe szekrécióját is, ezzel a hatással pedig segíti a bélben a zsírok megemésztését és a tápanyagok kellő hasznosulását. A kömény csökkenti a gázképződést, megakadályozza a puffadást, a savas reflux kialakulását és a gyomorégést is.

A kömény javítja az emésztést, küzd a fokozott gázképződés és a gyulladás ellen, ami végül jobb tápanyag-felszívódáshoz és kielégítőbb táplálékfelvételhez vezethet. Ez azonban nem egyenlő a hízással, hiszen a felszívódott tápanyagok is biztosítják a testsúlycsökkenést.

Magnéziumot és nátriumot is tartalmaz, melyek serkentik a gyomrot, és csökkentik a gyulladást. Mivel segíti az emésztést, így a fogyást is elősegíti. Hogyan? Jobb lesz a tápanyag-felszívódás, ezáltal az emésztés, ami pedig egészségesebb anyagcseréhez vezethet.

A kömény sok vasat is tartalmaz, amely a testünk egyik legfontosabb eleme. A vas felelős a hemoglobin kialakulásáért, amely oxigént szállít a vérünkben a tüdőből és más szervekből. A vas közvetlen kapcsolatban áll a fogyással és természetesen az energiaszinttel is.

Egy tanulmány pedig arról számolt be, hogy azok a személyek, akik irritábilisbél-szindrómában szenvednek és legalább két hétig kúraszerűen fogyasztják a köménymagteát, azt vehetik észre, hogy a tüneteik fokozatosan megszűnnek. A köményből készült tea csökkenti a puffadást, az emésztési zavarokat, a hányingert és a fájdalmas székletürítést is. Érdemes tehát a teát rendszeresen beiktatni a mindennapjainkba.

A köményből készíthetünk teát, de el is rágcsálhatunk néhány szemet, mert így is eredményezhet testsúlycsökkenést. A kömény fogyasztása mindenképpen körültekintést igényel cukorbetegeknél, ugyanis leviszi a vércukorszintet. Mivel hígítja a vért, ezért véralvadási problémákkal küzdők csak orvosi konzultációt követően fogyasszák.

  1. Molnár Ilona katalin

    Üdv.szeretnék kérdezni, ha már köménymagtea mi az összetétele? Mennyit kell tenni 2dl vízbe? Köszönöm szépen

  2. Dr. Halász Mariann

    T. Ügyfélszolgálat, érdeklődöm, hogy ihatok-e gyömbérteát, ha vérhígítót szedek? A neve: lixiána.
    Várom válaszukat. Üdvüzlettel Halász Mariann

    1. Kedves Mariann, kezelőorvosa a kompetens személy abban, hogy gyógyszerei mellé mit fogyaszthat.

  3. Angéla Szabó

    Üdv! Hogyan kell elkészítési a könényteát,mennyit kell fogyasztani naponta,a magot mennyit lehet,kell elrágcsálni hogy hatást érjen el?

  4. Üdv! Szeretnék fogyni! Hogyan készítsem a köményteát, vagy mennyit lehet rágcsálni naponta? Köszönöm válaszát!

    1. Vánkos Rira

      Jó estét!
      Szeretném megtudni, hogyan alkalmazzam a köménymagot? Hány teát naponta? Mennyi köménymagot tegyek bele? Vagy őrölt köményt?
      Agydaganatom volt. Nem növeli a jelenleg is bent lévő daganatot?
      Köszönöm a tájékoztatást, a segítségnyújtást gyógyszerek nélkül, természetes módon🙏

  5. Gizela Tamásová

    Már 3 hónapja erös lábfájdalmaim vannak a bal lábamban. A tomporomtól kezdödik kisugárzó fájdalom egészen az ujjak végéig. Már számtalan fájdalomcsillapítót beszedtem, sajnos semmi eredmény.

  6. Kovács Kata

    A fenti kérdésekre nagyon szeretném a válaszokat! Különösen a köménytea elkészítése, napi fogyaszthatósága érdekel.
    Üdvözlette!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük