fbpx

A cinkben, magnéziumban gazdag bab fokozza a szív és idegrendszer egészségét – paradicsomos babsalátarecepttel

Fehér tálban babsaláta, a háttérben egy kaliforniai paprika, petrezselyemlevél, fél citrom, olívaolaj.

A bab egy nagyon megosztó hüvelyes. Sokan kedvelik, sokan viszont nem preferálják. Szüleink és nagyszüleink asztalán rendszeresen szerepelt ez az étel változatos formákban. Nagyon is jól tették, hogy gyakran fogyasztották, hiszen az egyik legegészségesebb hüvelyesről van szó. Többek között magas rosttartalma miatt ennyire egészséges. Ha csak tehetjük, készítsük el minél változatosabban, és legalább hetente egyszer fogyasszuk ezt a rendkívül sok rostot tartalmazó hüvelyest. Mutatjuk is, hogy miért szolgálja az egészségünket a bab!

A bab kitűnő rostforrásnak számít. A rostok megakadályozzák a székrekedés kialakulását, és nagyfokú védelmet nyújtanak a szívbetegségekkel, a magas vérnyomással, a magas koleszterinszinttel és az emésztőrendszeri betegségekkel szemben.

A bab nemcsak rostokban, hanem növényi fehérjékben, különösen lizinben is bővelkedik.

A rendszeres babfogyasztással elérhetjük, hogy csökkenjen a testsúlyunk, a derékkörfogatunk és a BMI-indexünk is. Egy tanulmány arról számolt be, hogy azoknak a férfiaknak, akiknek a fehérjefogyasztása javarészt babból és nem húsból állt, sokkal sikeresebb volt a fogyókúrájuk, mint azon férfiak esetében, akik nem tudtak lemondani a rendszeres húsfogyasztásról.

A bab a szív egészségének is jót tesz, mégpedig azért, mert rendszeres fogyasztásával jelentősen csökkenthető az LDL-koleszterin-szint.

Ez a hüvelyes még a cukorbetegség megelőzésében is a segítségünkre lehet, merthogy segít a magas vércukorszint szabályozásában, ami a betegség egyik oka és tünete is.

A szervezet vasat használ a hemoglobin előállításához, amely oxigént szállít a szervezetben. A bab is gazdag forrása a vasnak, amely tápanyag kulcsfontosságú a hormonok, a kötőszövet, az inak és szalagok számára.

Magnéziumban is bővelkedik a bab, amely tápanyag segít a csont és a fehérje előállításában, illetve a vércukorszintet is stabilizálja.

A test minden szervének szüksége van a babban is megtalálható káliumra. Szüksége van erre a tápanyagra a szívnek, a veséknek, az izmoknak és az idegeknek.

A sejteknek a baktériumok elleni küzdelemhez cinkre is szükségük van. Cinket is tartalmaz a bab. A cink fontos szerepet játszik a gyors sebgyógyulásban, a szaglásban és az ízlelésben.

A B-vitaminok gazdag forrása is a bab. Különösen folátot tartalmaz nagyobb mennyiségben. A folát jót tesz a szív egészségének, segíti a sejtek osztódását, illetve az idegrendszer működését is biztosítja.

A babot sokféleképpen elkészíthetjük, ezúttal egy remek salátát mutatunk be.

Paradicsomos babsaláta hozzávalói:

• 2 nagyobb csésze bab,
• 2 nagyobb paradicsom,
• 1-1 db zöld és piros paprika,
• 1 sárgarépa,
• egy csokor petrezselyem,
• olívaolaj,
• fokhagyma,
• fél lime,
• só és bors.

Elkészítése:

Főzzük puhára a babot, majd csepegtessük le és tegyük egy salátástálba. Adjuk hozzá a megmosott és felszeletelt paradicsomot és paprikát. Reszeljük le a répát, azt is forgassuk a többi hozzávalóhoz. Olívaolajban keverjük el a fokhagymát, a lime frissen facsart levét, a sót és a borsot, majd öntsük a salátára. Apróra vágott petrezselyemmel szórjuk meg.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük