fbpx

Növeli a hangulatot és a szem egészségét – sáfrány

Fatálban és fakanálban sáfrány, háttérben lila krókuszvirágok.

A világ egyik legdrágább fűszerének számít a sáfrány. A régebbi korokban sok mindenre használták ezt a sárgás-vöröses színű fűszert, például szövetek festésére, ételek ízesítésére, illetve hamar rájöttek, hogy ez egy gyógynövény is, amely az egészséget is szolgálja. Ez a vörös aranynak is nevezett fűszernövény gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatással is rendelkezik. Segíthet a depresszió természetes kezelésében, az agy egészségének fenntartásában, de más előnyökkel is rendelkezik az egészségünkre nézve. Mutatjuk is, melyek ezek!

A sáfrányt már az ókorban is használták különféle betegségek kezelésére, parfümöt is készítettek a gyógynövényből, és az isteneknek is ezt a fűszernövényt ajánlották fel áldozások során. Kleopátráról mindenki tudja, hogy mennyire hiú volt és mennyire adott a szépségre. Nem volt elég, hogy minden egyes nap tejben fürdött, még ezt a drága fűszert, azaz a sáfrányt is beleszórta a tejes fürdőjébe.

Az ókori rómaiak és görögök egyenesen imádták a sáfrány illatát és aromáját, az amfiteátrumokban és a királyi palotákban is rendszeresen teleszórták ezzel a fűszernövénnyel a padlót, hogy folyamatosan jó hangulatba kerüljenek, és érezzék a gyógynövény által kibocsájtott kellemes illatot.

Nagy Sándor, a hódító is nagyon kedvelte a sáfrányt, több ok miatt is. Gyakran készíttetett a gyógynövényből teát, talán a hangulatfokozó hatása miatt, de harctéri sebesüléseit is gyakorta látták el ezzel a gyógynövénnyel.

A sáfrány számos fitokemikáliát, növényi vegyületet tartalmaz. Ezek a fitokemikáliák adják a fűszernövény ízét, aromáját és színét is.

A szervezetben kialakulhat oxidatív stressz, amennyiben túl sok szabad gyök szaporodik el. Ez károsítja a sejteket és felgyorsítja az öregedési folyamatokat, illetve olyan betegségeket okozhat, mint rákos megbetegedések, cukorbetegség, vagy olyan neurodegeneratív betegséget, mint amilyen az Alzheimer-kór. A sáfrány azonban sok antioxidánst tartalmaz, amely segít semlegesíteni a szabad gyököket és ellensúlyozni a szervezetre gyakorolt káros hatásaikat. Ezek az antioxidánsok védik az agyat és az idegrendszert, fokozzák a hangulatot, jót tesznek a memóriának, a tanulási képességeknek, és védik az agyat a károsodásoktól is.

A sáfrány még az enyhe és közepes depresszió esetén is a segítségünkre lehet. Tanulmányok szerint fokozza a hangulatot, csökkenti a szorongást. Nyugtató hatása több mechanizmusnak is köszönhető. Növeli a hangulatjavító neurotranszmitterek, például a szerotonin és a dopamin szintjét. Modulálja a stresszválaszt, illetve gyulladáscsökkentő hatást is kifejt az agyban.

A sáfránynak a neuroprotektív hatása is kiemelkedő, így előnyös lehet az agy egészségére. Védelmet nyújthat az olyan neurodegeneratív rendellenességekkel szemben is, mint Alzheimer-kór és Parkinson-kór. A sáfrány segíthet még a krónikus stressz által kiváltott kognitív diszfunkció leküzdésében, mégpedig úgy, hogy megvédi az idegsejteket a szabad gyökök elleni károsodástól, csökkenti a neurodegenerációt és megakadályozza a béta-amiloid fehérje felhalmozódását az agyban.

A sáfrány támogatja a szem egészségét is, illetve a retina működését. Hasznos lehet makuladegeneráció esetén is, amely a központi látás elvesztését takarja idősebb korban. A sáfrány gyulladáscsökkentő és neuroprotektív hatásai miatt lassíthatja a betegség progresszióját. A gyógynövény a látásélességet is javítani tudja.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük