fbpx

Az újhagyma javítja a szívfunkciókat és megerősíti a csontokat – fokhagymás-újhagymás mártogatósrecepttel

Sötét tálban zöldhagymás mártogatós, a háttérben egy csokor újhagyma, petrezselyemlevél.

A hagymacsaládba tartozó újhagymát már mindenki nagyon várja a tavaszi hónapokban, aki kedveli ezt a zöldséget. Egy igazi vitaminbomba a hosszú és hideg tél után, amikor is már nagyon vágyunk és várunk a friss hazai zöldségekre. Az újhagyma bőségesen ellátja a szervezetünket tápanyagokkal, hiszen gazdag tárháza a C-vitaminnak, amely hozzájárul az immunrendszer működéséhez, a K-vitaminnak, amely az optimális véralvadást és a sebgyógyuló mechanizmust segíti. Van még benne A-vitamin is, amely javítja a látást. Folát- és mangántartalma fokozza a vörösvértestek szintézisét és keringését, illetve az izomerőt és az idegjelző funkciókat. Mivel antioxidáns, gyulladásgátló és rákellenes hatásokkal is rendelkezik, így megakadályozhatja a kontrollálatlan daganatnövekedést a szervezetben.

Nemcsak a hagyma, hanem a szára is bőséges mennyiségű kénvegyületeket tartalmaz. Ezek rákellenes tulajdonságokkal is rendelkeznek, ugyanis hatással vannak az enzimaktivitásra, amely lassítja a rák progresszióját, illetve elpusztítják a sejtproliferációt a belső szövetekben és szervekben.

Az allicin egy olyan bioaktív vegyület, amely a szív egészségét is javítja. Az újhagyma fitonutriensei ellazítják a szívhez vezető ereket, így akadályozva meg a magas vérnyomás kialakulását. Kvercetint is tartalmaz, amely megakadályozza a plakkfelhalmozódást az artériákban és csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek és az érelmeszesedés létrejöttét.

Az újhagyma C-vitaminban is bővelkedik. Ez egy vízben oldódó vitamin, amely védi a szervezet sejtjeit és erősíti az immunrendszert. Hasznos antioxidánsként a C-vitamin serkenti a szervek vérkeringését, megvédi a sejteket és szöveteket a káros szabad gyököktől és az oxidatív károsodástól.

Az újhagyma K-vitaminban is bővelkedik, amely segít szabályozni a véralvadást és a trombinfehérje-aktivitást, ezzel biztosítva a megfelelő sebgyógyulást és megelőzve a túlzott vérzést például sérülés esetén. A K-vitamin kulcsszerepet játszik a csontegészség fenntartásában is, segítve a csontok ásványianyag-sűrűségének növelését, a csontritkulás, a törések, az ízületi gyulladás kockázatainak csökkenését.

B1-, B2- és B3-vitaminban is bővelkedik az újhagyma, illetve rostokat is tartalmaz. Ezek szinergiában működnek, fokozzák a fehérjék, a szénhidrátok és a zsírok anyagcseréjét a szervezetben, szabályozzák az étvágyat és megkönnyítik az emésztési folyamatokat. Antimikrobiális hatásokkal is rendelkezik, így hasznos lehet a gyomorfertőzések kezelésében, enyhíti az emésztési zavarokat, a hasi fájdalmat és javítja a bél egészségét.

Az újhagyma nemcsak salátákban állja meg a helyét, de nagyszerű mártogatósokat is készíthetünk ebből a finomságból. Most egy ilyen receptet mutatunk be.

Fokhagymás-újhagymás mártogatós hozzávalói:

• 1 kisebb fokhagyma,
• 10 dkg kenhető sajt,
• 1 kis pohár tejföl,
• egy-egy csokor friss újhagyma, bazsalikom, petrezselyem,
• 1 kisebb lime,
• ízlés szerint só és bors.

Elkészítése:

A mártogatós elkészítéséhez turmixra vagy botmixerre lesz szükségünk. Tegyük egy tálba a sajtot, adjuk hozzá a tejfölt, majd keverjük simára. Adjuk hozzá a megmosott, alaposan lecsepegtetett és nagyon apróra vágott fűszernövényeket és hagymát, a lime levét és ízlés szerint sót és borsot, majd botmixerrel alaposan dolgozzuk össze. Ez a recept mártogatósként is nagyon jól működik, de pirítósra is kenhetjük, és még sültek mellett is megállja a helyét.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük