fbpx

Egy bűzös termést hozó szent fa: ágyúgolyófa

Ágyúgolyófa virágai és termései.

Ez az érdekes nevű fa onnan kapta a nevét, hogy viszonylag nagy, ágyúgolyóhoz hasonlatos termése, gyümölcse van. Az ágyúgolyófa Amazónia trópusi területein élő örökzöld fa, de Indiában is találkozhatunk vele. A fa törzsén, a levél nélküli oldalágain is rengeteg termés fejlődik, amelyek barnás színben pompáznak és gömbformát öltenek. A fának meggypiros, vagy rózsaszínes gyönyörűségesen szép virágai vannak. A hatalmas, akár 30-35 méteresre is megnövő fákon fejlődő virágok éjszaka mintha különös életre kelnének, ugyanis fantasztikus, mézes illatot árasztanak magukból.

A fa kemény héjú, akár a 20-25 centiméteres nagyságot is elérő termése körülbelül egy év alatt érik be, majd a megérett gyümölcs hangos puffanással esik le a talajra. Ezt sok helyen figyelmeztető táblákkal is jelzik, vagyis így hívják fel a fa közelében sétáló embereket az esetleges veszélyre. A fa termése gyakran szét is nyílik, amikor leesik a fáról, és ilyenkor kellemetlen bűzt áraszt magából, sőt még a színe is megváltozik. Emberi fogyasztásara nem alkalmas a gyümölcs, de Indiában például a szárnyas jószágok egyik kedvence, akik előszeretettel csemegéznek ebből a kásás húsú gyümölcsből, hiszen tele van csábító magokkal.

A régebbi korokban azonban az indiaiak hittek abban, hogy a fa termése gyógyító erővel bír. Azt gondolták, hogy a gyümölcs baktériumölő, fájdalomcsillapító és fertőtlenítő hatásokkal rendelkezik. A fa termését alkalmazták például gyomorpanaszokra, de megfázás esetén is ehhez a növényhez fordultak. Ha fogfájás gyötörte őket, akkor a fa fiatal leveleit alkalmazták, vagyis szorították azt a fájós fogra. A levelekből készült kivonattal pedig különféle bőrbetegségeket orvosoltak.

Az ágyúgolyófával trópusi botanikus kertekben is találkozhatunk. A fa nemcsak szép, hanem nagyon különleges is, a botanikusok egyik kedvencévé is vált, de a hinduk például szent fának tartják, és emiatt rettentően tisztelik is. A fát gyakran ültetik például Siva templomok közelébe és nágalingam fának is nevezik, míg a virágait Siva-lingam vagy Nága-lingam virágok elnevezéssel illetik.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük