fbpx

Természetes megoldások égési sérülésekre – Aloe vera, hűtőborogatás, kenőcs

Férfi áll a tűzhelyen gőzölgő forró fazék mellett, amelynek leveszi a fedőjét.

Nagyon sokan szeretnek a konyhában tevékenykedni. Óhatatlan, hogy a konyhai sürgés-forgás közepette aztán megégetjük magunkat vagy más konyha balesetet szenvedünk el. Ilyenkor nagyon jó, ha tudjuk, hogy mivel csillapíthatjuk gyorsan a fájdalmat és mivel enyhíthetjük a kellemetlen tüneteket.

Az egyik legjobb megoldás nem más, mint a méz. A méz ugyanis antibakteriális hatással rendelkezik, emellett a gyulladáscsökkentő hatása is kiemelkedő. A méz akkor lehet a segítségünkre, ha megégettük magunkat, és oly módon segít, hogy egyrészt felgyorsítja a gyógyulási folyamatokat, másrészt mindezt hegesedés nélkül teszi. Hogyan használjuk? Kenjük be a sebet mézzel, majd helyezzünk rá egy gézdarabot, kössük be a kezünket vagy az égett területet. Naponta négy alkalommal cseréljük a kötést.

A teafilter is nagyon hasznos lehet a kisebb égési sérülések természetes kezelésére. A kiázott teafilter ugyanis nagyszerűen hűti a megégett bőrfelületet és a fájdalmat is remekül enyhíti. A fekete tea az egyik legjobb választás, mivel nagy mennyiségben tartalmaz tanninsavat, amely remekül képes a megégett bőrfelületet megnyugtatni. Mindenképpen csak a kihűlt teafilter hozhat megnyugvást számunkra. Az is jó megoldás, ha főzünk egy kis adag fekete teát, hagyjuk kihűlni, majd megmártunk benne egy gézdarabot és ezt helyezzük a fájó területre.

A C-vitamin és az E-vitamin is nagyon sokat segíthet a gyors gyógyulásban, hiszen mindkettő remek antioxidáns hatással rendelkezik. Az égett bőrfelületen oxidatív stressz és szabad gyökök keletkeznek, azonban az antioxidánsok nagyon hatékonyan képesek ezeket a szabad gyököket semlegesíteni.

A C-vitamin mindemellett megtámogatja a gyorsabb sebgyógyulást és a bőr regenerálódását is elősegíti, hiszen ennek a vitaminnak nagy szerepe van a kollagénképződésben. A C-vitamin gazdag forrása a narancs, a paradicsom, a kelkáposzta és a brokkoli, míg E-vitamin többek között az avokádóban, a spenótban és a mandulában van jelen nagyobb mennyiségben.

Az Aloe vera is nagyon hasznos lehet, ha elsőfokú vagy másodfokú égési sérülést szenvedtünk. A gyógynövény ugyanis gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, fokozza a vérkeringést és meggátolja a sebben a baktériumok elszaporodását.

Amennyiben égési sérülést szenvedünk, az első dolgunk mindig az legyen, hogy hideg vízzel hűtsük le a megégett bőrfelületet. Kisebb égési sérülések esetén nagyon hasznos lehet a hideg borogatás is, ami megkönnyebbülést hoz. Ha hideg vizes ruhával készítünk borogatást, mindig ügyeljünk arra, hogy az adott ruha tiszta és steril legyen.

Az égési terület tisztítását követően használhatunk antibiotikus kenőcsöt is. Ez segíthet megelőzni a fertőzést, mégpedig oly módon, hogy bevonja a bőrt, így pedig megakadályozza a baktériumok elszaporodását és azt is, hogy szennyeződések kerüljenek a megégett bőrfelületre.

A megégett bőrfelületet ne tegyük ki közvetlen napfénynek, mivel ez csak tovább fokozza a tüneteket. Fedjük le a megégett bőrfelületet steril kötéssel, amennyiben a szabadban kell vagy akarunk tartózkodni.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük