fbpx

Szőlőkülönlegességek: szőlőszörp és szőlődzsem

Nagyszemű szőlő és a belőle készült szőlődzsem.

Ősszel már nagyon várom, hogy beérjen a szőlő, hiszen egyrészt egy nagyon egészséges gyümölcsről van szó, másrészt pedig rengeteg finomságot lehet belőle készíteni. A szőlő tele van értékes vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Megtalálható benne a C- és a B-vitamin, illetve a magnézium, a kalcium, a kálium és a bioflavonoidok.

A szőlőlevet érdemes lenne mindenkinek rendszeresen fogyasztani, különösen az idősebb személyeknek, hiszen ez a kellemes ízű itóka méregtelenítő, vizelethajtó és roboráló hatásokkal rendelkezik, de az emésztőrendszer működésére is rendkívül jó hatással van. Aki szeretné, hogy a szíve és a keringése egészségesen működjön, mindenképpen fogyassza rendszeresen a szőlőt, illetve a belőle készült készítményeket.

A szőlő tele van antioxidáns vegyületekkel, amelyek az egészségünk megőrzésében játszanak kiemelkedő szerepet. A szőlő jelentős mértékben csökkenti az érelmeszesedés kialakulásának kockázatát, de csökkenti a szervezetben kialakuló gyulladások mértékét, és még az emésztésre is kedvező hatást gyakorol. Ez az őszi gyümölcs egy remek vértisztító és idegerősítő táplálék. A szőlő izzasztó és vízhajtó tulajdonsággal is rendelkezik. Gyógyítja a különféle bélbetegségeket és fokozza az epeelválasztást. Jó hatással van a tüdő működésére és tisztítja a légutakat. Elősegíti a máj, az epék, a vesék és a hólyag egészséges működését.

Az egyik kedvenc szőlőből készült finomság, amelyet rendszeresen el szoktam készíteni, a szőlőszörp. Hogyan készül? Mosson és szemezzen le két kilogramm szőlőt, majd tegye egy edénybe. Főzze körülbelül 10 percig, míg a szőlőszemek összeesnek, majd turmixolja le az egészet. Szűrő segítségével passzírozza le a gyümölcsöt, majd öntse vissza az egészet egy edénybe és adjon hozzá fél liter vizet is. Amikor a szőlős lé elkezd forrni, adjon az elegyhez annyi cukrot, amennyi az ízlésének megfelel, majd öntsön hozzá négy citrom frissen facsart levét is. Amikor elkészült, akkor töltse a szőlőszörpöt alaposan kimosott és kiszárított üvegekbe, amelyeket legalább 5 percig állítson a feje tetejére, majd rakja azokat szárazdunsztba. Mivel tartósítószert nem tartalmaz, tárolja hűtőben.

Szőlőből dzsemet is lehet készíteni. Ősszel szedhetünk egy kevés diót is hozzá, mivel a kettő kombinációja fergeteges gasztronómiai élményben részesít bennünket. Mosson meg alaposan két kilogramm jó édesre érett szőlőt, majd szemezze le a szőlőfürtöket. Tegye a szőlőszemeket egy nagyobb edénybe, majd öntsön az edénybe egy kevés vizet, hogy legyen miben főni a szőlőszemeknek. A főzés csak addig tartson, míg a szőlőszemek némileg átpuhulnak. Majd egy kislyukú szűrőn passzírozza át a gyümölcsöt, amelyet ismét öntsön vissza az edénybe, körülbelül 1-1,5 kilogrammnyi cukorral, 1,5 teáskanál citromsavval és a 25-30 dkg dióval egyetemben. Folyamatosan kavargatni szükséges a dzsemet, hogy le ne ragadjon. Akkor van kész, ha jó sűrű lett az állaga. Még forró állapotában töltse üvegekbe, csavarja rá a kupakokat, majd szárazdunsztban hagyja azokat kihűlni.

1 hozzászólás

  1. Dömötör József

    Fekete szederből rendszeresen készítek dzsemet, mert saját termésem van. A paszírozása annak is macerás de megéri a fáradtságot. Befőzőcukrot esetleg Dr.Oetker
    dzsemfixet használok.
    Otelló szőlőszüretre szoktam rokonsághoz járni. Idáig szőlőből nem készítettem dzsemet. Az idei évben sokat készítek hagyományosan is, de dzsemfix felhasználásával is. Már most tudom, hogy botmixert fogok használni az első felforrás után, majd a paszirozás ezt fogja követni. A dió hozzáadása mikor és milyen állapotban történjen ez nem tudom. Leginkább erre az utóbbira szeretném ha valaki felhívná a figyelmemet. Előre is köszönettel várnám szíves válaszát. Üdvözlettel: Dömötör József Keszthely, Honvéd u. 22.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük