fbpx

A gyulladáscsökkentő római kamilla

Római kamilla (Chamaemelum nobile) apró virágai.

A római kamilla (Chamaemelum nobile) őshazája Európában és Afrikában van. A gyógynövény az őszirózsafélék családjába tartozik. Az évelő növénynek aromás, kellemes illata van. Levelei molyhosak, a nyeles virágai fehérek, míg a csöves virágai sárga színben pompáznak. A virágok júniustól augusztusig nyílnak. Gyógyászati célokra a gyógynövény virágait használhatjuk fel, amelyek fűszeres illattal és kesernyés ízvilággal rendelkeznek. A római kamilla hatóanyagai a kumarinok, a flavonoidok, a fitoszterolok és az illóolaj. Az illóolaj gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. Népiesen nemesi pipitérnek is nevezik.

A gyógynövényből készülhet tea, amely gyulladásgátló, antibakteriális és nyugtató hatásokkal rendelkezik. A tea bevethető gyomorgörcsök és légúti panaszok ellen. A gyógynövényből készült főzetet lehet használni még arcgőzölésre, arctisztításra és – csakúgy, mint az orvosi székfűt – hajápolásra is.

A római kamilla oldja a görcsöket, legfőképpen gyomor- és bélrendszeri görcsök esetén lehet alkalmazni. A gyógynövény javítja az emésztést és remek szélhajtó.

A római kamillából vízgőz-desztillációval illóolajat is készítenek, amely csillapítja a fájdalmat, oldja a görcsöket és az emésztést is megtámogatja. Az illóolaj ezen kívül lázat is csillapít, nyugtató hatással bír és a különféle bőrbetegségeket is gyógyítja, illetve csökkenti azok kellemetlen tüneteit. Mivel gyulladáscsökkentő hatása van, így az illóolajat lehet használni akné, vágás, égés, ekcéma, rovarcsípés és kiütés esetén. Az illóolaj még az ízületi gondokat is orvosolja. Azonban csak óvatosan szabad vele bánni, ugyanis nagy dózisban irritálhatja a bőrt. Az illóolaj a bélrendszert is megnyugtatja, ezért emésztési panaszok esetén is lehet használni. A menstruáció sok nő esetében fájdalommal jár együtt. A római kamilla illóolaja ezeket a fájdalmakat is csillapítani tudja.

A római kamillából aromavizet is készítenek, amely remekül tisztítja és regenerálja az arc bőrét, akármilyen bőrtípussal is rendelkezzen valaki. Az aromavizet önmagában is lehet használni a szépségápolás során, de arckrémekbe is belekeverhetjük. Használhatjuk borogatásra, sminklemosásra, és még pakolásokhoz is adagolhatunk belőle.

A gyógynövény megszárítva vagy cserépbe ültetve nagyon szép dísze lehet a lakásunknak, és még a szoba levegőjét is illatosítja.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük