fbpx

A savanyúságlé is nagyon egészséges – probiotikumokat is tartalmaz

Női kéz nyúl a konyhapulton sorakozó savanyúságok közül az egyik felé.

Bármely savanyúság az egészségünket szolgálja, hiszen olyan erjesztett táplálékokról van szó, amelyek nagyon gazdag forrásai az emésztést támogató probiotikumoknak. A savanyúság leve is nagyon jót tesz az egészségnek, mutatjuk is, hogy miért ne hagyjuk az üvegben a levét.

A savanyúságlé tehát olyan probiotikumokban bővelkedik, amelyek elősegítik a bélrendszer egészségének fenntartását. A savanyúságlé rendszeres fogyasztásával a vércukorszintet is szabályozhatjuk. Ezzel az inzulinszint is stabilizálódik, és így roppant kicsi lesz az esélye a cukorbetegség kialakulásának.

A savanyúság leve azonban gazdag forrása lehet a nátriumnak. Mértékkel fogyasztva szükségünk van erre az ásványi anyagra, de a magas vérnyomásban szenvedő személyek inkább óvakodjanak a magas sóbeviteltől, még akkor is, ha a szomszéd vagy az ismerősök szerint ez nem jelent veszély az egészségre. Belgyógyász-kardiológus szakorvos szerint sóra szüksége van a szervezetnek, de a mértéktelen fogyasztása nem javasolt, mint ahogy egyetlen étrend-kiegészítőnek és gyógynövénynek sem. Ha azonban mindennel tudjuk tartani a mértéket, akkor nem kell aggódnunk.

A savanyúságlevet nem csak a fent említett pozitív hatások miatt illeszthetjük be az étrendünkbe. Ez az ital nagyon hatékony lehet akkor, ha másnaposságban szenvedünk. Mivel az alkoholnak vízhajtó hatása van, így a test nemcsak dehidratált lesz, de az elektrolitegyensúly is felborul. Ha szeretnénk pótolni ezeket az elektrolitokat, akkor a savanyúságlé nagyon jó alternatíva lehet.

A savanyúságlé fogyasztása edzés előtt és azt követően is hasznos lehet. Edzés után a szervezetünket elektrolitokkal tölti fel, míg edzés előtt javítja a termoregulációt és a teljesítményt.

Mivel edzést követően segíti a hidratációt és a görcsöket is enyhíti, így a premenstruációs szindróma egyik tünetét, azaz a hasi görcsöket is nagyon hatékonyan orvosolja. Ezen kívül a sós ételek utáni sóvárgást is segít megszüntetni.

Míg egyeseknél az ecetes savanyúságlé gyomorégést vált ki, addig másoknál épp az ellenkező hatást éri el, azaz segít a gyomorégés csökkentésében.

  1. Őze Gabriella

    Én úgy tudom – hogy probiotikumokat a fermentációval készült savanyúság tartalmaz, az ecetsavas nem. Vagy rosszul tudom? Nem mindegy, melyikről van szó.

  2. Vásárhelyi Géza

    Én amióta emlékszem, mindig megittam a savanyúságlevet az íze miatt. Nagyon szeretem. Csak most olvasom, hogy ráadásul egészséges is.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük