fbpx

A zellerillatú császárgyökér

Magas hegyek között élő császárgyökér (Peucedanum ostruthium).

Az ernyősök családjába tartozó császárgyökér (Peucedanum ostruthium) Európa hegyvidékein éldegél. Elsősorban a hegyi réteket és a bozótosokat kedveli. Bogernyőben nyíló virágait júniustól augusztusig bontogatja. A növény illata a zellerre emlékeztet, szára üreges, a virágai pedig fehérek vagy rózsaszínűek. Nevezik még mestergyökérnek, kocsordnak, medvelapunak és medvegyökérnek is.

Gyógyászati célokra a növény gyöktörzsét lehet felhasználni, amely keserűanyagokat, cseranyagokat és illóolajat tartalmaz. Keserűanyag-tartalma miatt serkenti az emésztést és egy rendkívül jó étvágygerjesztő gyógynövénynek számít. Mindemellett az egész emésztőrendszerre nyugtató hatást gyakorol. Az élelmiszeripar is előszeretettel használja, ugyanis a gyógynövény egyik hatóanyagát keserű likőrökhöz adják.

A császárgyökérből készített forrázat javítja az étvágyat, nagyon hasznos lehet felfúvódás esetén, de enyhíti a teltségérzetet és csillapítja a hasgörcsöket is. A császárgyökér teája erősíti a májat, a gyomrot és az epehólyagot. A tea kitűnően tisztítja a vért, de hörghurut és asztma ellen is hatásos.

Hogyan készíthetünk ebből a gyógynövényből teát? Egy kávéskanál gyökértörzset forrázzon le két deciliter vízzel, fedje le, majd hagyja állni tíz percig. Ezt követően szűrje le, és már fogyaszthatja is. A császárgyökér kurkumint tartalmaz, így fogyasztása előtt mindenképpen kérje ki kezelőorvos tanácsát, főleg akkor, ha valamilyen gyógyszert szed.

A növény gyöktörzsét hasznosítják gyógyászati célokra. A császárgyökér hatóanyagokban rendkívül gazdag, ugyanis tartalmaz keserűanyagokat, illóolajat, keserűanyagokat, de kumarin is van benne, keményítő, gyanta és pektin is. Ezek a hatóanyagok gyulladást csökkentenek, görcsoldó és anyagcsere-serkentő hatással is rendelkeznek.

A gyógynövény nagyon hasznos, ugyanis számtalan egészségügyi problémát orvosolhatunk a segítségével. Hatékony emésztési zavarokra, ugyanis csökkenti a teltségérzetet, étvágyjavító hatással is rendelkezik, de gyomor- és bélgörcsök esetén is rendkívül hatásos. Nyombélfekély és gyomorfekély esetén mindenképpen el kell kerülni a használatát.

Milyen egészségügyi panaszokat orvosol még ez a gyógynövény? Köhögést, májproblémákat, megfázást, légcsőhurutot, lázat, köszvényt, reumát, asztmát és gyomorproblémákat.

A császárgyökér vizelethajtó hatással is rendelkezik, de anyagcsere-serkentő hatása is ismeretes és gyakran használják méregtelenítő szerként is.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük