fbpx

Anyagcserét és zsírégetést gyorsítók – zabkorpa, diófélék, hüvelyesek, spárga, paprika

Villára szúrt saláta és paradicsom körbetekerve mérőszalaggal, háttérben fák.

Mindenki arra vágyik, hogy felgyorsuljon az anyagcseréje, merthogy mindenki úgy tudja, hogy a gyorsabb anyagcsere gyorsabb fogyást, azaz testsúlycsökkenést ígér. De mi is az anyagcsere? Az anyagcsere egy olyan folyamat, mikor a testünk energiává alakítja az elfogyasztott ételt. A testünknek ugyanis mindig energiára van szüksége, még abban az esetben is, amikor pihenünk. Energiára van szükség a légzéshez, a hormonok előállításához vagy a sejtek helyreállításához.

Hogy lehet az, hogy valaki könnyen és egyszerűen le tud fogyni vagy el sem hízik, míg másoknál akkor sincs szemmel látható eredmény, ha éppen mindent megtesznek a fogyás érdekében? Nos, az anyagcserét sok minden meghatározhatja és befolyásolhatja. Ilyen például a test mérete és összetétele. Azok az emberek, akik több izomzattal rendelkeznek, sokkal több kalóriát képesek elégetni még nyugalmi állapotban is. A férfiak általában több izomzattal és kevesebb testzsírral rendelkeznek, így jóval több kalóriát tudnak elégetni.

Az életkor is egy fontos tényező az anyagcsere szempontjából, hiszen ahogy öregszünk, úgy egyre kevesebb izomzattal rendelkezünk, ellenben több zsírsejttel leszünk gazdagabbak, ami negatívan hat az anyagcserére is.

Az anyagcserét sok mindennel tudjuk befolyásolni, például ilyen a mozgás, és az is sokat segíthet, ha erősítjük az izmainkat. Egyes táplálékok is a segítségünkre lehetnek az anyagcsere fokozásában. Mutatunk is néhányat.

A koffein egy olyan stimuláns, amely nagyon hatékonyan tudja fokozni az anyagcserét. Blokkol egy adenozin nevű neurotranszmittert, így több dopamin és noradrenalin termelődik, amitől energikusabbak leszünk. Azonban ne fogyasszunk sok koffeint, mivel krónikus stresszválaszt alakíthat ki.

A probiotikus vagy erjesztett ételek – mint a savanyú káposzta vagy a kefir – fokozzák a bélben a jó bélbaktériumok számát. Ezek a baktériumok hatással vannak az epesav metabolizációjára és befolyásolni tudják, hogy mennyi zsírt hasznosítson a szervezet.

A diófélék nagyszerű fehérje- és rostforrásnak számítanak. A kutatási eredmények azt mutatják, hogy azoknál, akik rendszeresen fogyasztanak dióféléket, alacsonyabb az inzulinrezisztencia kockázata és gyorsabbá válik az anyagcsere is.

A hüvelyesek is jó rost- és fehérjeforrásnak számítanak. A szervezet nagyon sok energiát használ fel, amikor lebontja ezeket a rostokat és ez a folyamat az anyagcserére is rendkívül pozitívan hat.

Az alma pektinben gazdag. Ez egy olyan oldható rost, amely csapdába ejti a lipidek egy részét a gyomorban. Éppen ezért a szervezet a zsírokat nem raktározza, hanem sikeresen kiüríti a szervezetből.

A halak és a tojás is jó anyagcsere-fokozónak bizonyulnak. A bennük lévő fehérjék olyan összetett vegyületek, amelyek asszimilációjához sok energiára van szükség. A fehérjék nélkülözhetetlen táplálékforrások, hiszen elősegítik a táplálékok termogenezisét, azaz az emésztéshez kapcsolódó energiafelhasználást.

A lencse is segíti az anyagcsere-fokozást, hiszen rostban bővelkedik és nagyon alacsony a glikémiás indexe.

A paprika C-vitaminban gazdag, mintegy 90%-ban vizet tartalmaz és az egyik legjobb zsírégető zöldség.

A spárga egy remek diuretikum. Inulint is tartalmaz, amely egy kiváló prebiotikum. Ez táplálja a bélflóra baktériumait, ami aztán lapos hasat eredményez.

A zabkorpa szintén olyan rostokat tartalmaz, amelyek foglyul ejtik a zsírsejteket. Ezen kívül jóllakottságot biztosít, stabilan tartja a vércukorszintet és csökkenti az ételek utáni sóvárgást.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük