fbpx

Az alacsony káliumszint okai

Káliumot tartalmazó élelmiszerek a konyhapulton: bab, burgonya, paradicsom, banán, gomba, mandula, fokhagyma, aszalt sárgabarack.

Sok oka lehet annak, ha a szervezetben nincs elegendő kálium. Ezt az állapotot hipokalémiának nevezik. A hipokalémia hátterében meghúzódhatnak bizonyos betegségek, egyes gyógyszerek, a mértéktelen alkoholfogyasztás, az intenzív fizikai aktivitás és a tápanyaghiány.

Bizonyos emésztési funkciók elvesztése is oka lehet a hipokalémia kialakulásának. Ez befolyásolja a folyadék- és nátriumegyensúlyt a szervezetben, ami elektrolithiányhoz vezethet. Az emésztési problémák ugyanis befolyásolják a tápanyagok bélben történő felszívódását, ami a káliumot is magában foglalja. Ilyen emésztési zavar lehet például a gyulladásos bélbetegség, azaz az IBD, a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás. Ezek a betegségek ugyanis hányást és hasmenést is okozhatnak. A súlyos hipokalémia szívritmuszavarhoz, izomgyengeséghez és komoly szívproblémákhoz is vezethet.

A mellékvesék egy aldoszteron nevű hormont termelnek, amely szabályozza a víz és a só arányát a szervezetben. Léteznek azonban olyan mellékvese-rendellenességek, amelyek hiperkalémiát idéznek elő. Ez az állapot elősegíti ennek a hormonnak a termelését, ami magas vérnyomáshoz és alacsony káliumszinthez vezethet. A mellékveséket érintő egészségi problémák más szövődményekhez is vezethetnek, például ilyen a kálium-egyensúlyhiány, a magas vérnyomás, a cukorbetegség és a depresszió.

A krónikus vesebetegség hiperkalémiához vezethet, vagyis ahhoz az állapothoz, amikor túl sok a kálium a vérben. A veseproblémák és a kálium közötti kétirányú kapcsolat elengedhetetlenné teszi az elektrolitok monitorozását, amikor valakinél vesebetegséget vagy vesefertőzést diagnosztizálnak.

Nagyon sokféle anyagcsere-betegség létezik. Az egyik ilyen a diabéteszes ketocidózis. Ez a cukorbetegségnek egy súlyos és életveszélyes szövődménye, amikor a vér túl savassá válik, és ez az állapot a hipokalémiához köthető.

A cukorbetegség is oka lehet annak, ha nincs elegendő kálium a szervezetben, éppen ezért nagyon fontos, hogy mihamarabb fény derüljön a betegségre, hogy a kezelés is minél gyorsabban elkezdődhessen.

A vízhajtó gyógyszerek egyik hatása, hogy nátrium is távozik a szervezetből. Ezek a gyógyszerek még több vizeletürítésre késztetnek, de ezzel nemcsak a nátrium, hanem a kálium és más elektrolitok is távoznak a szervezetből. Éppen ezért nagyon fontos, hogy bizonyos időközönként vérvizsgálattal ellenőriztessük a szervezet elektrolitszintjét.

Ha változatosan táplálkozunk, akkor nagyon kicsi az esélye, hogy káliumhiány alakul ki a szervezetben. Káliumot tartalmaz többek között a bab, a banán, a burgonya, a paradicsom, a narancs. Káliumhiány esetén súlyos betegségek alakulhatnak ki, mint amilyen a Crohn-betegség, az IBD és a fekélyes vastagbélgyulladás, amely betegségek tápanyag-felszívódási zavarral járnak együtt.

  1. Szabone Erzsébet

    A gittelman Szindromát se felejtsük el. Ami sajnos genetikai betegség és sokaknak nagyon sokára derül ki.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük