fbpx

Az aprómagvas guáva

Guáva díszesen félig felvágva.

A guáva ismert gyümölcs Dél-Amerikában és Dél-Ázsiában, amely első ránézésre a birsalmához hasonlít, de az illata a szamócára emlékeztet. A guáva a mirtuszfélékhez tartozik.

A guáva nemcsak gyümölcs, hanem gyógynövény is, hiszen sok vitamint és a szervezet számára, más hasznos anyagot tartalmaz. A gyümölcsben van A- és C-vitamin. Mindkét vitamin antioxidánsnak számít. A gyümölcs leveleit is gyakran hasznosítják gyógyászati célokra, ugyanis ezek is tele vannak C-vitaminnal, sőt sokkal több ennek a gyümölcsnek a C-vitamin-tartalma, mint például a narancsnak. Ami egy nagyon jó hír azoknak, akik rendszeresen fogyasztják, hiszen a C-vitaminnak immunrendszer-erősítő hatása is ismeretes. A gyümölcs tartalmaz még B3- és B6-vitamint is, illetve magnéziumot, amelyek együttesen javítják az agy vérellátását és biztosítják az idegrendszer kiegyensúlyozott működését. A guáva folsavban is rendkívül gazdag, így állapotos nőknek kifejezetten ajánlott a fogyasztása, hiszen a folsavhiány akár még születési rendellenességet is okozhat.

A guáva polifenol vegyületeket és karotinoidot is tartalmaz, amelyek a bőr öregedési folyamatait képesek lelassítani, illetve az egészségét képesek biztosítani. A gyümölcs diabétesz ellen is kiváló, mert rendkívül alacsony a glikémiás indexe.

A vérnyomásra is kedvező hatást gyakorol, vagyis csökkenteni képes azt, illetve csökkenti az úgynevezett „rossz koleszterin” szintjé is a vérben. A gyümölcsfa levele és kérge sok rostot tartalmaz, illetve antimikrobális hatással is bír, így őshazájában a fa ezen részeit is felhasználják gyógyászati célokra. Többek között az emésztési panaszokat, pontosabban a székrekedést is orvosolják a segítségével. A guáva a gyomrot is megerősíti.

A gyümölcsöt lehet nyersen is fogyasztani, de csak érett állapotában. Ázsiában már féléretten leszedegetik a fáról, aztán védett helyen hagyják beérni, de az is előfordul, hogy félig megérett formában használják fel a gyümölcsöt főzés és sütés során. Az ázsiai nép nyersen nagyon nem is fogyasztja, mivel a gyümölcs tele van apró magokkal. Ezért inkább elsősorban desszerteket készítenek belőle vagy gyümölcssalátába keverik, de egyes helyeken még likőrt is előállítanak belőle. Sokszor előszeretettel párosítják például tengeri táplálékokkal is.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük