fbpx

Hasznos tippek és étrend-kiegészítők a hormonok egyensúlyba hozására

Fiatal nő egyik kezével fogja a nyakát.

Nagyon sokan fordulnak azzal a panasszal a háziorvosukhoz, hogy nem jó a közérzetük, állandóan fáradtak, ok nélkül idegeskednek, vagy sokat fogytak, netalántán híztak az utóbbi időben. Napjainkban nagyon sokan szenvednek valamilyen pajzsmirigybetegségben. Férfiakat és nőket is sújtja ez a betegség, azonban sokkal több nő szenved emiatt. Nagyon sok esetben nem is kerülnek diagnosztizálásra ezek a betegségek, mert sokan az életkoruknak tudják be, hogy ilyen sok kellemetlen tünettel kell szembenézniük.

Már gyerekek esetében is diagnosztizálnak pajzsmirigybetegséget, ami általában a hormonok kiegyensúlyozatlan működésével függ össze. Ennek számos oka van, többek között a feldolgozott élelmiszerek, a gyorséttermi ételek rendszeres fogyasztása. Ezek az élelmiszerek ugyanis sok zsírt, cukrot és sót tartalmaznak, nem beszélve a számtalan adalékanyagról és ízfokozóról, amely ugyancsak negatívan hat az egészségre.

A stressz szintén oka lehet a hormonális egyensúlytalanság létrejöttének, amelynek tünete lehet például fáradtság, depresszió, szorongás, puffadás, fejfájás, súlygyarapodás. Ilyenkor felborul a hormonális rendszer, és nem lesznek egyensúlyban a férfi és a női nemi hormonok sem, mint például az ösztrogén, a progeszteron vagy éppen a tesztoszteron.

A hormonok és a pajzsmirigy hosszú távú egyensúlya érdekében kulcsfontosságú a kiváltó okok kezelése. A cél elérésében más dolgok is segíthetnek. Mutatunk is ezek közül néhányat!

Az éves laborvizsgálat mindenkinek kötelező lenne, hiszen ebből sok mindent ki tudunk szűrni, és akár a komolyabb betegségeket is meg lehet előzni. Ha a háziorvos lát valamilyen eltérést, akkor továbbküldhet bennünket szakorvosi vizsgálatra. Ezzel krónikus betegségeket is megelőzhetünk, mint amilyen a cukorbetegség is.

A hormonok és a pajzsmirigy egyensúlyának megteremtése érdekében nagyon lényeges a vércukorszint kiegyensúlyozása. Ha magas a vércukorszint, akkor ez nagyon negatívan hat a többi hormon és a pajzsmirigy működésére.

Egyes étrend-kiegészítők is segítenek az egyensúly megteremtésében, például a szelén, a magnézium, az omega-3 zsírsavak, a D3-vitamin és a K2-vitamin.

A pajzsmirigybetegségben szenvedők számára pedig a következő kiegészítők rendszeres szedése is javasolt: adaptogén gyógynövények, B-vitaminok, jód, ashwagandha, glutation, kurkuma.

Mindenképpen kerülni szükséges az úgynevezett mérgező ételeket, amelyek nagy terhet jelentenek a hormonok és a pajzsmirigy működésére. Ebbe a kategóriába tartoznak többek között a mesterséges édesítőszerek, a cukor, a mesterséges színezéket tartalmazó élelmiszerek, az alkohol.

Nagyon lényeges még az egészséges zsírok rendszeres bevitele, fogyasztása. A pajzsmirigy és a hormonok egyensúlyának fenntartását segítik az omega-3 zsírsavak, amelyeket nagyobb mennyiségben a halak tartalmazzák, illetve az olajsav, amelynek gazdag forrása az avokádó és az olívaolaj.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük