fbpx

Milyen gyógynövények fogyasztása igényel óvatosságot, ha szívgyógyszereket szedünk?

Férfi kék ingben széthúzza az ingét, alatta a fekete pólón piros emberi szív.

A gyógynövényekkel is csak óvatosan, amennyiben gyógyszereket szedünk. Különösen igaz ez a szívgyógyszerekre. Amennyiben valamilyen gyógyszert szedünk magas vérnyomásra, véralvadásgátlásra, vagy bármilyen más pirulát a szívre és az érrendszerre, mindenképpen konzultáljunk a gyógynövényfogyasztással kapcsolatban a kezelőorvosunkkal. De azért mutatunk néhány olyan gyógynövényt, amelyet csak óvatosan fogyasszunk, ha szívgyógyszert is szedünk, vagy inkább ne fogyasszuk együtt a kettőt.

Az egyik ilyen gyógynövény nem más, mint a fokhagyma. A fokhagyma nagyon hatékony az összkoleszterinszint és az LDL-koleszterin-szint csökkentésében, illetve a magas vérnyomás ellen is gyakran fogyasztják. A fokhagyma rendkívül előnyös a szívre és az érrendszerre. Nemcsak a fentebb említett hatások miatt, hanem a trigliceridszint csökkentése miatt is. Azoknak viszont nem javasolják a fogyasztását, akik véralvadásgátló gyógyszert szednek, vagy alacsony vérnyomásban szenvednek. Aszpirinnel együtt sem ajánlatos fogyasztani, mivel fokozza a vérzés kockázatait.

A Ginkgo bilobát elsősorban a memória javítására, a demencia és az Alzheimer-kór megelőzésére javasolják a hozzáértő szakemberek. A javaslatok szerint lehet még a gyógynövényt fogyasztani fülcsengés, szexuális diszfunkció és a rossz keringés okozta lábfájdalom esetén is, azonban fokozza a vérzés kockázatát, így véralvadásgátló gyógyszerrel és egyéb szívgyógyszerekkel együtt nem tanácsos fogyasztani, vagy ki kell kérni a kezelőorvos véleményét, tanácsát.

Az orbáncfüvet enyhe és közepes depresszió esetén szokták javasolni, de szorongás és alvászavarok esetén is nagyon beválik ez a gyógynövény. A hozzáértők szerint sem szívgyógyszerekkel, sem pedig a koleszterin csökkenését segítő gyógyszerekkel, azaz sztatinokkal nem javasolt együtt szedni.

A zöld tea elősegíti a fogyást, javítja a mentális éberséget, de még a koleszterinszint csökkentésére is alkalmas. Egyrészt ezt a teát nem javasolják szívgyógyszerekkel együtt, de vérhígítókkal sem, illetve mivel koffeinben is bővelkedik, így azoknak sem javasolt a fogyasztása – vagy csak mértékkel –, akik magas vérnyomástól szenvednek, valamint azoknak sem, akik béta-blokkoló gyógyszert szednek.

A gyömbér elsősorban az emésztési problémák miatt lehet a segítségünkre. Nagyon hatékony a hányinger és émelygés megszüntetésében és más emésztési zavarok természetes kezelésében. Aszpirin és szívgyógyszerek mellett azonban nagy körültekintést igényel a fogyasztása.

Ha szeretnénk az energiánkat növelni és az állóképességünket fokozni, akkor a ginszengben méltán bízhatunk. Ez a gyógynövény immunerősítő hatásokkal rendelkezik, de az LDL- koleszterin-szintet és a vérnyomást is csökkenti. Azt azonban tudnunk kell, hogy mind a kalciumcsatorna-blokkolókkal, mind a szívgyógyszerekkel kölcsönhatásba léphet.

A grépfrút és a grépfrútolaj is nagyon népszerű, hiszen antioxidánsként jobb erőnlétet biztosít, illetve rendszeres fogyasztásával mintegy felkészíti az immunrendszert a téli hónapokra. Azonban a gyógyszerek felszívódásához szükséges enzimek termelődését csökkentheti, így különösen óvatosan fogyasszuk, amennyiben koleszterinszint-csökkentőt, vérnyomáscsökkentőt vagy valamilyen szívgyógyszert szedünk.

Az édesgyökér az egyik legjobb gyógynövény, ha gyomorpanaszaink vannak, ha sok a gyomorsavunk, netalántán fekélybetegségben szenvedünk. A leírások alapján a gyógynövény csökkentheti a torokfájást és a vírusfertőzések kialakulásának esélyeit. Mivel növeli a vérnyomást, így nem javasolt azoknak, akiknek magas a vérnyomásuk, illetve szív- és vesebetegségben szenvedő embereknek sem.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük