fbpx

Örömteli stresszoldás

Tavaszi erdőben két fiatal lány kutyáikat sétáltatja, közben beszélgetnek, nevetgélnek.

A stressz nagyon sok szervünket megbetegítheti, de elsősorban az immunrendszerünkre van negatív hatással. Amikor stressz ér bennünket, akkor sokkal sérülékenyebbek vagyunk. Bizonyára sok mindenki megtapasztalta már, hogy stresszes helyzetbe került és aztán hamar beteg lett, kijött rajta a nátha vagy elkapta az influenzát. Ennek az a magyarázata, hogy ilyenkor legyengül az immunrendszerünk és sokkal sérülékenyebb a betegségekkel, a fertőzésekkel szemben.

Az emberi immunrendszer, a hormonrendszer és a központi idegrendszer szoros kapcsolatban áll egymással. Ha egyik megsérül, akkor ebben a rendszerben is törések keletkeznek, megborul a kényes egyensúly és bizony ez hatással lesz az egészségünkre.

A stresszes szituációk teljesen másként hatnak egy olyan emberre, akinek nincs gond az immunrendszerével, és teljesen másként hatnak arra a személyre, akinek valamilyen ok miatt, nem működik kielégítően a védelmi vonala. Ha gyulladás vagy érelmeszesedés van a szervezetben, esetleg valamilyen autoimmun betegséggel küzd az illető, akkor a stressz csak tovább ronthat az állapotán.

Amennyiben a stressz hosszabb ideig jelen van a szervezetünkben, azaz krónikussá válik, az elnyomja az immunrendszer működését és ilyenkor hajlamosabbak vagyunk a járványok okozta fertőzésekre is. Mit lehet tenni ebben a helyzetben?

Néha az is feszültséget generál az életünkben, ha olyan dolgot csinálunk, ami megemeli a szervezetünkben a stresszszintet. A legjobb amit tehetünk, hogy egy ideig háttérbe szorítjuk ezt a tevékenységet és nem foglalkozunk vele.

Testünknek rendszeres pihenésre és feltöltődésre is szüksége van. Az alvás, a pihenés szintén részt vesz az immunrendszer regenerációjában, hiszen ez elősegíti a T-sejtek termelődését, amelyeknek kiemelkedő szerepük van a fertőzések elleni küzdelemben.

A boldogság, az élet nyújtotta örömforrások megtalálása szintén pozitívan hat az egészségünkre és így az immunrendszerünk működésére is. A nevetés nemcsak az immunrendszert erősíti, hanem számos más betegség tünete is enyhülhet, amennyiben jókedvűen állunk hozzá az élet dolgaihoz.

A nevetés csökkenti a stresszhormonok szintjét, emellett növeli az immunsejtek és antitestek aktivitását. Az optimizmus, a jókedv, a nevetés nemcsak a stresszreakciót csökkenti, hanem a pulzusszámot és a vérnyomást is, ugyanakkor növeli a boldogsághormonok szintjét, s ezek összességében sokkal jobb közérzetet biztosítanak, és még az immunrendszerünk is erősödhet.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük