fbpx

Stresszoldás és egészséges táplálkozás az energia növelése érdekében

Nő sárga nadrágban és fehér blúzban összecsukható székben ül a folyóparton.

Ősszel gyakran vagyunk lehangoltak és a korai sötétedés miatt sok esetben érezhetjük magunkat úgy, hogy szinte alig van energiánk. Amikor süt a nap, az emberek többsége sokkal jobb hangulatban van és úgy érzi, hogy az energiaszintje is elég magas, ami erőt ad a napi munka és más tevékenységek elvégzéséhez. Azonban nem kell szomorkodni, hiszen sok lehetőség van ősszel és télen is az energiaszint növelésére, fokozására. Mutatjuk is, melyek ezek.

Az egyik legfontosabb dolog, hogy ne vállaljuk túl magunkat. Ezt nem olyan egyszerű megvalósítani a mai munkahelyi viszonyok mellett, de ha a munkában nem is lehet vagy nem tudunk nemet mondani, a többi tevékenységek között felállíthatunk fontossági sorrendet, hiszen nem kell mindent egy nap alatt elvégezni. Szerezzünk be egy kis noteszt és abba jegyezzük le napokra bontva, hogy milyen feladatokat szükséges az adott napon, héten, hónapban elvégezni és pipáljuk ki az elvégzett feladatokat. Ez motiválni fog bennünket a következő napi teendők elvégzésére és így kevésbé leszünk stresszesek.

A rendszeres testmozgás is energiát ad a szervezetünknek, így ősszel és télen se hagyjuk abba, ne csak tavasszal akarjunk bombaformába kerülni, hanem egész évben érezzünk kedvet a mozgásra, hiszen nemcsak az alakformáló hatása nagy, hanem az egészséget is biztosítja.

Ha dohányzunk, hagyjuk abba, ugyanis minél többet cigarettázunk, annál kevesebb lesz az energiánk. A nikotin és a többi ártalmas anyag nemcsak közvetlenül veszélyezteti az egészséget, hanem azáltal is, hogy álmatlanságot okoz. Márpedig a kialvatlanság is nyomot hagy a testi és lelki egészségen.

Energiát biztosítanak a szervezet számára az alacsony glikémiás indexű táplálékok is. Ebbe a csoportba tartoznak például a magas rosttartalmú zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonák, az egészséges olajok és a diófélék.

Az alkoholfogyasztás is csökkenti az energiaszintet, ezért ha mértékkel, de fogyasztunk alkoholt, akkor azt csakis este és ne napközben tegyük. Mindenképpen tartsuk a mértéket, mivel a mértéktelen alkoholfogyasztás rendkívül káros az egészségre.

Egyes tápanyagok – mint például C-vitamin, B-vitaminok és magnézium – segítenek a mellékvesék támogatásában. Ezek a tápanyagok csökkentik a szervezetben a kortizolszintet, amely hormon emelkedett szintje az oka a stressz kialakulásának.

Az olyan stimulánsok, mint a tea és a kávé a kezdeti pillanatokban ugyan nyújtanak némi energiát, azonban a későbbiekben csökkentik az energiaszintet és még tápanyagokat is elvonnak a szervezettől. Ezek helyett fogyasszunk vizet és olyan gyógyteákat, amelyek koffeinmentesek, vagy csak alacsony koffeintartalommal bírnak.

A stresszoldáshoz elengedhetetlen a jó minőségű alvás. Egy felnőtt embernek napi 7-8 óra alvásra van szüksége.

A friss levegő és a természettel való kapcsolat is rengeteg előnnyel jár, mint ahogyan a rendszeres kikapcsolódás, például az olvasás, a masszázs, a zenehallgatás is. A meditáció egy nagyszerű mód arra, hogy megnyugtassuk az elménket, a jóga pedig egy kiváló testmozgási forma, amely a meditációt is magába foglalja. A jóga ily módon pozitívan hat a testre és az elmére is.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    Az ősz a kirándulások szezonja. A legerősebb “dózis” budapestieknek a kikapcsolódásból egy egynapos túra a magas-Börzsönyben. Este nem csak a megfelelő zene és egy kevés vörös bor javallt, hanem egy kád jó meleg víz a fürdéshez.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük