fbpx

Hozzuk a szívünket mozgásba!

Azt már régóta tudjuk, hogy a mozgáshiány nem elhanyagolható kockázati tényező a szívkoszorúér-betegségek és a magas vérnyomás szempontjából. Új tanulmányok viszont alátámasztják, hogy a rendszeres sport nemcsak a magas vérnyomás kialakulását akadályozhatja meg, hanem a már meglévő magas vérnyomást is bizonyítottan csökkenti. Az, hogy milyen mértékben csökkenthető a vérnyomás értéke, természetesen a betegek egyéni kórképétől függ. Átlagosan azonban 5-10 Hgmm-es csökkenés elérése a reális.

A szívbarát életmódhoz keresnünk kell egy mozgásmódot, amely tényleg örömet okoz. Csak így fogunk gyakran mozogni. A rendszeres mozgás csökkenti a szívinfarktus kockázatát is. Egy félórás gyors séta hetente többször jelentősen csökkenti a rizikót. De a mozgás ennél többre is képes: segít a stresszhormonok gyorsabb lebontásában, a komor gondolatok elűzésében, és elősegíti a „boldogsághormonok”, az úgynevezett endorfinok kibocsátását.

Mielőtt azonban az eddig inkább inaktív érintettek máról holnapra meg akarnák változtatni az életüket a fittség érdekében, mindenképp kérjék ki szakember tanácsát. Fontos ugyanis, hogy a vérnyomásértékek figyelembevételével a beteg egyéni terhelhetőségét teszteljék. Csak így biztosítható, hogy a sport valóban csökkentse a magas vérnyomást, ahelyett, hogy a túlzott erőkifejtés révén még inkább felemelné azt. Egy terheléses EKG megfelelő információt adhat erről.

A magas vérnyomással rendelkezők számára ajánlott sportágak a nordic walking, a futás, a kerékpározás, a túrázás vagy az úszás. Tehát minden olyan sportág, amely mérsékelt, de állandó állóképességet feltételez. Kerülendők ellenben azok a sportágak, amelyek magas és rendszertelen terheléssel járnak, és/vagy emocionálisan megerőltetők. Meditatív és relaxációs célokra hasznosak a speciális jógagyakorlatok és a pilates elemei. Elvileg a magas vérnyomással rendelkezőknek ugyanis nyugodt légzéstechnikát kell alkalmazniuk.

Akit megnyugtatnak a további óvintézkedések, az szakértő edzőkkel és fizioterapeutákkal felügyeltetheti az edzéseit. Ez a felügyelet hasznos lehet a kezdő sportolók számára, de a későbbi edzéstervekhez nem muszáj igénybe venni, főleg hogy hosszú távon természetesen költséges lehet.

A hetente 3-4 edzéssel járó rendszeres sportolás a leghatékonyabb, hogy a magas vérnyomást lehetőleg gyorsan csökkentsük, de általánosan érvényes: jobb egyszer, mint egyszer sem!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük