fbpx

A cukor csökkenti egyes tápanyagok mennyiségét a szervezetben

Nő rózsaszínű felsőben ül az asztalnál késsel és villával a kezében egy kockacukorral teli tányér előtt.

Azt eddig is tudtuk, hogy a cukor mértéktelen fogyasztása milyen károkat képes okozni a szervezetben, hiszen mértéktelen fogyasztása oka lehet az elhízásnak, de okozhat olyan krónikus betegséget is, mint a 2-es típusú cukorbetegség. Nem azt írjuk, hogy teljesen ki kell iktatni a szervezetünkből, de mindenképpen csökkenteni szükséges a bevitt mennyiséget, hiszen nagyon sok feldolgozott élelmiszer még pluszban is tartalmaz cukrot, ami azért is veszélyes, mivel a cukor gyulladást kelt a szervezetben. A legújabb kutatások szerint pedig még azt is a cukor számlájára írhatjuk, hogy egyes tápanyagokból kevesebb marad a szervezetünkben. Mutatjuk is, melyek ezek a tápanyagok.

Az egyik ilyen tápanyag nem más, mint a C-vitamin, amely antioxidáns hatással rendelkezik. Az emberi test nem tudja szintetizálni a C-vitamint, így azt folyamatosan pótolnunk szükséges. A magas glükózszint nemcsak lassíthatja, de meg is akadályozhatja, hogy a C-vitamin felszívódjon az emberi szervezetben. Ha azonban a C-vitamin nem jut el a célhelyére, azaz a sejtekhez, akkor ez az immunrendszer gyengülését idézi elő.

Cukor hatására a magnézium szintje is csökkenhet a szervezetben. A magnéziumnak nagyon sok szerepe és funkciója van, többek között szabályozza az ideg- és izomműködést, részt vesz a fehérjetermelésben, a csontépítésben, illetve nagy szerepe van a vércukorszint szabályozásában is. Mivel a magnézium a vércukorszint szabályozásában is részt vesz, így nagyon negatívan hat erre a folyamatra a magas cukorbevitel, hiszen hatására magnézium ürül ki a szervezetből.

A D-vitamin napfény hatására termelődik a szervezetünkben, azonban a magas glükózszint csökkenti ennek a vitaminnak a szintjét. A D-vitamin alacsony szintje gyulladással jár együtt, továbbá fokozódik a fertőzések kockázata, az autoimmun betegségek kialakulásának az esélye, de a rákos megbetegedések és a demencia kockázata is megnő, ha alacsony a D-vitamin-szintünk.

A kalcium fontos szerepet játszik a csontok egészségének fenntartásában, a véralvadásban, illetve az izmok és idegek működésében is. Mivel D-vitaminra is szükség van a kalcium felszívódásához, így a magas glükózszint többszörösen is gátolja a csontok egészségét.

A krómnak szintén szerepe van a vércukorszint szabályozásában. A magas cukorszint azonban a króm kiürülésével járhat együtt. Ha nincs elegendő króm a szervezetünkben, akkor ez emelkedett vércukorszinthez, illetve rossz glükóztoleranciához is vezethet.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük