fbpx

Legyőzhető a cukor utáni sóvárgás?

Egy fiatal lány egy kanapén ülve két kezében és mellette egy tányéron fánkok, melyeket a szájához emel, két oldalról dislike-t mutató kezek.

Sokan nem tudnak ellenállni a cukornak, a desszerteknek, az édességeknek, pedig a cukor oka lehet a szervezetben kialakuló gyulladásnak. Amennyiben visszafogjuk a cukorbevitelt, úgy jelentősen csökkenthetjük a betegségek kialakulásának kockázatát, mint például az elhízást és az ebből fakadó problémákat, illetve a rákos megbetegedéseket.

Előfordulhat, hogy amikor cukorra vagy szénhidrátra vágyunk, akkor csak egy adag fehérjeforrásra van szüksége a szervezetünknek. A fehérje egy építőelem és fontos szerepet játszik a vércukorszint szabályozásában. A fehérjében gazdag táplálékok alacsony glikémiás indexszel rendelkeznek, ezért érdemes minél többet fogyasztani a különféle magvakból, diófélékből, hüvelyesekből és halakból.

Amikor édes ételeket fogyasztunk, akkor megemelkedik a vércukorszintünk, majd ezután hirtelen leesik, azaz ingadozóvá válik. Nagyon fontos, hogy olyan ételeket vegyünk magunkhoz, amelyek stabilizálják a vércukorszintünket. Ilyen táplálékok lehetnek az összetetet szénhidrátok, a rostok, az egészséges zsírok és természetesen a fehérjékben gazdag táplálékok. Ezek csökkentik a cukor utáni sóvárgást és kiegyensúlyozzák a hormonokat, ami azért lényeges, mert így kisebb lesz az esélye az elhízásnak és a cukorbetegség kialakulásának.

A testünknek elegendő vízre van szüksége, hogy minden funkciónk tökéletesen működjön. A víz javítja az emésztést, csökkenti a fájdalmat, táplálja a sejtjeinket, keni az ízületeket, javítja a veseműködést, illetve energiát biztosít számunkra. A megfelelő hidratálás a túlevést is megakadályozhatja és ez akár még fogyást is eredményezhet.

Az alváshiány megemeli a ghrelin nevű hormon szintjét, amit éhséghormonnak is neveznek. Kutatások igazolják, ha keveset alszunk, akkor éhesek leszünk, de nem az egészséges táplálékokat részesítjük előnyben, hanem előszeretettel eszünk feldolgozott és gyorséttermi ételeket.

A króm egy olyan ásványi anyag, amely sokat segít a vércukorszint stabilizálásában. Javítja a vércukorszintet a cukorbetegeknél, emellett csökkenti az éhségérzetet és a fogyást is támogatja. Ezek mind-mind elősegítik a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának csökkenését.

A finomított fehér cukrot leválthatjuk olyan természetes édesítőszerekre, mint a méz, a stevia vagy a kókuszcukor, melyek vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban gazdagok.

  1. Mányi Imréné

    Nagyon hasznos volt a cikk. Én is, mint sokan mások
    küzdünk a fenti problémával.
    Tanácsot szeretnék kérni. Ajánlják hüvelyesek, hal, magvak, diófélék fogyasztását. Ebből csak a halat tudom enni, (amit meg is teszek, hetente legalább egyszer), de a többi ajánlott élelmiszerre allergiás vagyok.
    Mit tudnák esetleg szedni vagy fogyasztani A vércukorszint rendben-tartása, valamint a cukor iránti sóvárgás csökkentése érdekében
    Köszönettel Mányiné Ildikó

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük