fbpx

A démonűző varjútövis

Varjútövis (Rhamnus cathartica) fekete bogyói.

A varjútövis a bengefélék családjába tartozik. Ez a gyógynövény világszerte előfordul, így találkozhatunk vele Európában, Ázsiában, Amerikában, de még Afrikában is. A varjútövis egy bozótos cserje, amely akár a háromméteres magasságot is elérheti. Tojásdad alakú levelei fűrészesek, amelyek ősszel a zöldből sárga színűre változnak. Virágait május és június hónapban bontogatja, csonthéjas, apró magvas termései azonban csak októberben mutatkoznak meg. Népies elnevezései: macskatövis, fehértövis, disznótüske, sürgefa és ebtövis.

A varjútövishez rengeteg legenda fűződik. A középkorban az emberek meglehetősen babonásak voltak és hittek a démonok létezésében, de szentül hittek benne, hogy a varjútövis megvédi őket ezektől a pokolfajzatoktól. Gyógynövényként is felhasználták ezt a növényt, elsősorban torokgyulladás csillapítására és hashajtásra használták.

Ez a gyógynövény valóban alkalmas hashajtásra, ez legfőképpen a növény kérgében és bogyójában található vegyületeknek köszönhető. A varjútövis egyéb hatóanyagai: flavonoidok, szaponinok és csersavak. A bogyók C-vitamint is tartalmaznak. A varjútövis vértisztító és vízhajtó hatásokkal rendelkezik.

A varjútövis egy erős gyógynövény, így ha valaki hashajtóként szeretné használni, mindenképpen konzultáljon kezelőorvosával. Annyit érdemes azonban tudni, hogy csak néhány napig szabad használni, mivel bélrenyheséget okozhat, emellett túl sok kálium ürülhet ki a szervezetből, amely szívműködési zavarokat is generálhat. Azok, akik aranyértől szenvednek, vagy bármilyen bélrendszeri és gyomorbetegségük, illetve fekélyük vagy vastagbélgyulladásuk van, semmiképpen se forduljanak ehhez a növényhez, illetve terhes hölgyek és szoptató anyukák is kerüljék a varjútövis használatát. Ha valaki valamilyen gyógyszert szed, akkor sem tanácsos ezt a gyógynövényt vagy a belőle készült készítményeket fogyasztani, legalábbis mindenképp tanácsos orvossal megbeszélni a teendőket és meghallgatni a szakértő javaslatait.

Ha valaki mégis szeretné kipróbálni ezt a gyógynövényt, pontosabban annak bogyóját, akkor készíthet belőle teát vagy szirupot. A teakészítéshez tegyen egy csészébe egy teáskanálnyi varjútövisbogyót, majd öntse le 1,5-2 dl forró vízzel. Hagyja állni 15 percig, majd szűrje le. A legjobb az esti órákban elfogyasztani, reggelre garantáltan meghozza a hatását.

A sziruphoz mosson meg 150 gramm bogyót, majd préselje ki a levét. Öntse azt egy edénybe, és adjon hozzá 300 grammnyi cukrot, majd kavargassa addig, míg egy kicsit besűrűsödik. Amikor kihűlt, töltse át egy üvegbe és tárolja hűtőszekrényben. A teát és a szirupot is csak kúraszerűen alkalmazza, de ha nem hozza meg a várva várt eredményt vagy görcsös panaszokat okoz, azonnal hagyja abba a használatát!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük