fbpx

A tüdőkapacitás növelhető, mégpedig légzőgyakorlatokkal

Idős nő fekszik a kanapén csukott szemmel, kezeit a hasára téve.

A testünknek nagyon sok funkciója van, az egyik legalapvetőbb a légzés. A tüdőre sok feladat hárul: fontos szerepet játszik a sejtjeink oxigénellátásában, illetve a légcserében. Mégis szinte csak akkor gondolunk a tüdőnk egészségére, amikor valamilyen betegségünk, például nehéz légzésünk van. Azonban léteznek olyan célzott légzőgyakorlatok, amelyek megnövelik a tüdő kapacitását, illetve a tüdő funkcióit is javítani tudják. Cikkünkben bemutatjuk, hogy milyen fontos szerepe van a tüdőnek, és néhány légzőgyakorlatot is ismertetünk, amellyel fokozhatjuk a tüdő kapacitását.

A tüdőkapacitás nem más, mint a tüdő maximális levegőtartama, míg a tüdőfunkció azt jelenti, hogy a tüdő mennyire hatékonyan működik az oxigén és a szén-dioxid cseréjében. A megfelelő tüdőkapacitás és -funkció kulcsfontosságú az általános egészség és jóllét szempontjából, hiszen így a szervezetünk elegendő oxigént tud felvenni, és hatékonyan képes a légcserére. A csökkent tüdőkapacitás és a károsodott tüdőfunkció kialakulásához sok minden vezethet: ülő életmód, öregedés, légszennyezettség, dohányzás.

A légzőgyakorlatoknak nagyon fontos szerepük van: növelik a tüdőkapacitást és javítják a tüdőfunkciókat. A mélylégzés-technika például segít hatékonyabban oxigénnel ellátni a vért, így tudja biztosítani, hogy a sejtek megkapják a működésükhöz szükséges oxigént.

A légzőgyakorlatok megnyújtják és megerősítik a tüdő szöveteit, ezzel is fokozva a rugalmasságukat és megakadályozva a merevségüket, ami tüdőproblémákhoz vezethet.

Mint minden izmunk, így a légzéshez használt izmok is megerősíthetők, ami jobb általános tüdőfunkciókhoz vezethet. A mélylégzés-technika még a tüdő izmainak megerősödésében is segít.

A légzőgyakorlatok egyfajta relaxációs technikaként is működnek, hiszen elősegítik a nyugalom érzését, csökkentik a stresszt, és oldják a szorongást.

Amennyiben fokozódik a tüdőkapacitás, akkor a testünk hatékonyabban tudja kezelni a fizikai terhelést, ezzel is javítva az állóképességünket.

Többféle légzőgyakorlat is létezik, mi most csak egyet-kettőt mutatunk be a kedves olvasóknak. Az egyik légzőgyakorlat a hasi légzés. Üljön le egy székre vagy feküdjön le kényelmes pozícióba a hátára. Helyezze az egyik kezét a mellkasára, a másik kezét pedig a hasára. Lélegezzen az orrán keresztül jó mélyeket. Éreznie kell, amikor a tüdő megtelik oxigénnel, ahogy a gyomra is kitágul. A kissé összeszorított ajkai között engedje ki a levegőt. Közben lazítsa el a hasát. Ismételje ezt a gyakorlatot kb. 8-10 percig.

Az ajaklégzés is egy nagyon jó technika. Lélegezzen az orrán keresztül, miközben kettőig számol (két másodperc). Közben szorítsa össze az ajkait. Fújja ki a levegőt lassan és egyenletesen az összeszorított ajkain keresztül. Ismételje a gyakorlatot, de egyre növelje a másodpercek számát a levegővétel esetében.

Az orrlégzés menete: egyik ujjunkkal fogjuk be az egyik orrlyukunkat, majd lélegezzünk a másik orrlyukon, azaz vegyünk egy mély levegőt. Fogjuk be mindkét orrlyukat és egy rövid ideig tartsuk benn a tüdőben a levegőt. Vegyük el az egyik ujjunkat az egyik orrlyukunkról, fújjuk ki a levegőt, majd ismételjük meg a másik orrlyukunkkal is. Ismételjük meg a gyakorlatot többször egymás után.

A légzőgyakorlatokat mindenképpen építsük be a napi rutinunkba. Ehhez teremtsünk kellemes környezetet. A légzőgyakorlatok jól párosulnak a meditációval és a jógával. Hallgassunk közben a testünkre, ha szédülünk vagy rosszul érezzük magunkat, akkor mindennap csak keveset gyakoroljunk, majd növeljük kicsivel mindennap a légzőgyakorlatokra szánt időt.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük