fbpx

A tesztoszteronszint növelhető – testmozgás, helyes étrend, stresszcsökkentés, fogyás

Középkorú őszülő férfi könyökölve ül az ágy szélén, a háttérben az ágyban középkorú őszülő nő karba tett kezekkel.

A tesztoszteron nem más, mint egy férfi nemi hormon, amely a herékben termelődik. Amikor a fiúk a pubertás szakaszába lépnek, szervezetükben megemelkedik ennek a hormonnak a szintje és ennek hatására alakulnak ki az olyan férfias jegyek, mint szakáll, arc- és egyéb szőrzet, de a mélyebb hang és az izomerő szintjének emelkedése is ennek a következménye.

A tesztoszteronhormon kis mennyiségben ugyan, de a nők petefészkében is termelődik. Szerepe is van ennek a hormonnak, mégpedig segít a növekedésben, segít fenntartani a női nemi szervek, szövetek egészségét és még a normális csonttömeg fenntartásában is számíthatunk rá.

Amennyiben lecsökken ennek a hormonnak a szintje, úgy sok kellemetlenséggel és akár egészségi problémával is szembe kell néznünk. Kialakulhat merevedési zavar, illetve mindkét nemnél alacsonyabb lehet a csonttömeg, és még a libidó csökkenésével is számolnunk kell.

Vannak olyan táplálékok, amelyek rendszeresen fogyasztva jelentősen csökkenthetik a tesztoszteronhormonnak a szintjét. Ebbe a csoportba tartozik a szója és a szójából készült termékek, az alkohol, a tejtermékek, a kenyér és a péksütemények, elsősorban a finomított szénhidrátok.

Az alacsony tesztoszteronszint különféle tüneteket is okozhat. Ilyen például az alacsony nemi vágy, az izomerő csökkenése, a negatív hangulat, az ingerlékenység, a koncentrációs készség csökkenése, memóriagondok, merevedési problémák. Súlyosabb esetben komoly depressziós tünetek is jelentkezhetnek.

A tesztoszteronszint egészséges zsírokkal is növelhető. Egészséges zsírokat tartalmazó táplálékok, amelyek növelik ennek a hormonnak a szintjét: halolaj, kókuszolaj, avokádó, mandula, olívaolaj, dió, chiamag.

A fehérjebevitel csökkenése is oka lehet ennek a hormonhiánynak. Magas fehérjetartalommal bíró táplálékok: bab, lencse, dió, magvak, tojás, halak, szárnyasok, marhahús.

A komplex szénhidrátok rendszeres fogyasztása nemcsak a tesztoszteronszint növelése miatt lényeges, hanem mert energiát is szolgáltatnak a szervezet számára. Komplex szénhidrátnak számít a zab, a quinoa, a barna rizs, az árpa, a csicseriborsó, a hüvelyesek, az édesburgonya.

A gyömbér nagyon hasznos lehet a tesztoszteronszint növelésében, illetve az oxidatív stressz csökkentésében, emellett a vércukorszintet is normalizálni tudja.

A cink fontos szerepet játszik a hormonális egészség szempontjából. Sok cinket tartalmaz a gomba, a tojás, a tökmag, a kesudió, a csicseriborsó.

A magnéziumnak is nagy szerepe van a tesztoszteronszint növelésében, ezen kívül a D-vitamin anyagcseréjét is megtámogatja. Magnéziumban gazdag a spenót, a banán, a zöld leveles zöldségek, a búzakorpa, a napraforgómag.

A testmozgás segít a fogyásban és az egészséges testsúly fenntartásában. A túlsúly hozzájárulhat az alacsony tesztoszteronszinthez.

A legtöbb tesztoszteron felszabadulása alvás közben történik, ami azt jelenti, hogy az alvás közvetlen hatással van a tesztoszteronszintre. A kutatási eredmények azt mutatják, hogyha naponta kevesebbet alszunk, mint nyolc óra, ez mintegy 15%-kal csökkenti a férfiak tesztoszteronszintjét.

A stressz felszabadítja a kortizol nevű hormont. Ez a hormon segít felkészülni és reagálni a stresszre, majd a test visszatér a normális állapotba. Ha azonban krónikus stressz alakul ki, akkor a véráramban keringő kortizol csökkenti a tesztoszteronszintet.

Az elhízás tehát hozzájárul az alacsony tesztoszteronszinthez, de más egészségi állapotok is, mint például a 2-es típusú cukorbetegség, a metabolikus szindróma és az obstruktív alvási apnoe.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük