fbpx

Mi állhat a hang elvesztésének és a rekedtségnek a hátterében?

Nő fehér kötött pulóverben fájdalmas arckifejezéssel fogja kétoldalt a nyakát.

Az emberek jelentős hányada jár úgy élete során legalább egyszer, hogy egy bizonyos időre elveszti a hangját, azaz képtelen a normális emberi kommunikációra. Elsősorban azokat az embereket sújtja ez a probléma, akik a hangjukból élnek, például az előadók, a tanárok, az énekesek. Azonban a hang ideiglenes elvesztésének nemcsak a túlerőltetés lehet az oka. Különféle betegségek és panaszok előidézhetnek beszédképtelenséget. Most ezek közül mutatunk be néhányat.

A beszédkészség ideiglenes elvesztését idézhetik elő a különféle légúti fertőzések. A megfázás, az influenza és a hörghurut gyulladást keltenek a torokban, amely a hangszálakra is átterjedhet, ezzel pedig némaságra is ítélhet bennünket egy rövid időre.

Csakúgy mint a vírusok, az egyes virágok és fák pollenjei is okozhatnak időleges némaságot. Az allergia ugyanis gégegyulladást idézhet elő, de a légutakat is elérheti az irritáció.

A mandulákon megtelepedhetnek olyan vírusok és baktériumok, amelyek mandulagyulladást okozhatnak. Ilyenkor a mandulák megduzzadnak, begyulladnak, vörös színűvé válnak, és láz is kialakulhat.

Amennyiben nem megfelelően használjuk a hangszálainkat, stressz is érheti azokat, amely szintén oka lehet a hangtalanságnak. A hangszalagok is kifáradhatnak például a hosszú ideig tartó kiabálás, éneklés miatt. Ezt csak kíméléssel, pihenéssel és sok folyadékfogyasztással lehetséges helyrehozni.

A reumatoid artritisz nemcsak a kezekben és a lábakban kelthet gyulladást, hanem a nyak kisízületeiben is. Ez azonban veszélyes, mert nemcsak rekedtséget, hanem légzési nehézséget is okozhat.

A pajzsmirigy voltaképpen a nyakunkban helyezkedik el, a hangszálakat szabályozó idegek előtt. A különféle pajzsmirigybetegségek hosszan tartó rekedtséget is okozhatnak, ilyen például a pajzsmirigy-túlműködés, a pajzsmirigy-alulműködés, de a pajzsmirigyráknak is egyik tünete lehet a rekedtség.

Az olyan betegségek, mint a szklerózis multiplex vagy a Parkinson-kór, szintén okai lehetnek a hangszálat érintő problémáknak, hiszen ezek a betegségek hatással vannak a hangszálidegekre.

Krónikus gégegyulladást gombás torokfertőzés is kiválthat. Ez sok minden miatt kialakulhat, de általában a nem megfelelő higiénia az oka.

A gyomorégés során sok a gyomorsav, ami felmaródást okozhat a torokban, ez pedig negatívan hat a hangszálakra is, hiszen az egész torokszövetet irritálja.

A dohányzás nagyon káros az egészségre. A belélegzett füst változásokat okozhat a hangszálakban, ami rekedtté, reszelőssé teszi a beszédet. A hangmagasság elmélyül és növeli a torok- és nyakdaganatok kockázatait is.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük