fbpx

Mi állhat a keserű szájíz hátterében?

Idős férfi összeszorított szemmel zsebkendőt szorít a szájához.

Önmagában a keserű szájíz is kellemetlen leheletet okoz. De mi is lehet az oka, ha valaki folyton keserű szájízt tapasztal, és sehogy sem tud tőle megszabadulni? Ennek jártunk most utána.

A keserű szájíz hátterében sokféle betegség és egészségi probléma, illetve életmódbeli szokás állhat. A refluxbetegség is kiváltója lehet ennek a problémának, ilyenkor ugyanis a gyomorsav egy része a nyelőcsőbe áramlik vissza, ami oka lehet a rossz szájíz kialakulásának. Ez a betegség gyakran okoz még íz- és szagérzékelési zavarokat is. A savas reflux tehát keserű és savas szájízt hagy maga után. A reflux okozhat még gyomorégést, felső hasi fájdalmat, hányingert és rekedtséget is. A kezelési módhoz tartozik a savas ételek elkerülése, egyszerre kisebb ételadagok fogyasztása és az ideális testsúly elérése.

Egyes gyógyszerek is megváltoztathatják a szájízt. Ide tartoznak az antibiotikumok, a magas vérnyomásra, a szívbetegségekre vagy a pajzsmirigybetegségre szedett gyógyszerek. A gyulladáscsökkentők és az antihisztaminok is okai lehetnek a keserű szájíz kialakulásának. A kalcium, a vas, a D-vitamin és a multivitaminok mind-mind okozhatnak kellemetlen, fémes ízt a szájban.

A probléma kialakulásában nagy szerepe lehet a nem megfelelő szájhigiéniának, az ínybetegségnek, a szájfekélynek, a szájüregi gombás fertőzéseknek, például a szájpenésznek.

A krónikus betegségek is befolyásolhatják a szájban a rossz ízérzékelést, ilyen például a vesebetegség, a cukorbetegség, a pajzsmirigybetegség, de még a felső légúti fertőzések, például az arcüreggyulladás is okozhat ilyen vagy ehhez hasonló panaszokat.

A rossz szájíznek tápanyaghiány is állhat a hátterében. Amennyiben nincs elegendő A-vitamin, cink és B12-vitamin a szervezetünkben, úgy kialakulhat ez a probléma.

A menopauza sok változást magával hozhat. A szájüregi nyálkahártya is vékonyodik, sokan tapasztalnak égő érzést a szájüregben, illetve a kellemetlen ízérzékelés is lehet az egyik velejárója a menopauzának.

Ha a szorongás és a stressz szintje magas a szervezetben, ez stimulálhatja a testben fellépő válaszokat, amelyek szintén megváltoztathatják a szájízünket. A szorongás szájszárazságot is okoz, ami kellemetlen lehelettel párosul. Az ízlelőbimbók közvetlenül kapcsolódnak az agy idegeihez. Az idegeket befolyásoló és a megváltozott ízt okozó állapotok közé tartoznak az agydaganatok, a demencia, az epilepszia.

Mindenképpen ki kell derítenünk, hogy esetünkben mi is okozza a problémát, hiszen a keserű szájíz hátterében állhatnak banális, de komolyabb okok is. Minél hamarabb derül fény az okra, annál hamarabb orvosolni tudjuk ezt a problémát, és meg is könnyebbülünk, ha kiderül, hogy nincs semmi komoly bajunk.

Addig is sokat tehetünk a probléma orvoslásának érdekében. Tartsuk fenn a megfelelő szájhigiéniát. Csökkentsük azoknak az ételeknek és italoknak a fogyasztását, amelyek keserű szájízt okozhatnak, például ilyen a vörös hús, a kávé és a tea is.

A tápanyagokban gazdag ételek is sokat segíthetnek a probléma kiküszöbölésében, például a gyümölcsök és zöldségek rendszeres fogyasztása.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük