fbpx

Mi az a flexitáriánus étrend és milyen előnyei vannak?

Fotókollázs egészséges ételekről: zöldségek, gyümölcsök, rák, hús.

Sokan kedvelik a vegetáriánus étrendet, azonban sokan képtelenek csakis növényi alapú táplálékokon élni. Számukra nagyon kedvező lehet az úgynevezett flexitáriánus étrend, amely nemcsak egy étrend, sokkal inkább egy életmód.

Mi is az a flexitáriánus étrend? Ez az étrend arra összpontosít, hogy több növényi alapú ételt adjunk az étrendünkhöz, miközben mérsékelten továbbra is fogyasztunk állati eredetű ételeket. Ennek az étkezési mintának nincsenek egyértelmű szabályai. Az alapelvei közé tartozik, hogy főként gyümölcsöket, zöldségeket, hüvelyeseket és teljes kiőrlésű gabonákat illesztünk be az étrendünkbe. Az elsődleges fehérjeforrás növényekből és nem állatokból származik. Mindig az ételek legtermészetesebb és legkevésbé feldolgozott formáját választjuk. Az étrendben szerepelhet hús, tenger gyümölcsei, tejtermékek és tojás. Illetve korlátozni szükséges a feldolgozott élelmiszereket, a hozzáadott cukrokat és a péksüteményeket.

A flexitáriánus étrend olyan táplálékokat tartalmaz, amelyek tápanyagokban bővelkednek. A tanulmányok szerint ez az étkezési minta az egész test egészségének más aspektusait is támogatja, például a szív egészségét és az egészséges gyulladásos válaszok kialakítását.

Habár a flexitáriánus étrend nem kifejezetten azt a célt szolgálja, hogy fogyjunk, azonban el lehet mondani, hogy az egészséges, azaz a növényekben gazdag táplálkozás megtámogatja az egészséges testsúly fenntartását. A növényi alapú élelmiszerek segítenek a rostigény kielégítésében és az egészséges mikrobiom támogatásában. Segítenek a jóllakottság érzésének fenntartásában és ezzel együtt az egészséges testsúly megőrzésében.

A flexitáriánus étrendnek hátrányai is lehetnek, amennyiben csak egyoldalúan táplálkozunk és például a növényi alapú ételeket részesítjük előnyben és az állati táplálékokat háttérbe szorítjuk. Kialakulhat B12-vitamin-hiány, ez a vitamin pedig nélkülözhetetlen az idegrendszer számára. A B12-vitamin elsősorban állati táplálékokban, húsokban lelhető fel.

Cinkhiány is kialakulhat, pedig a szervezet cinket használ az immunrendszer támogatására. Vaskiegészítésre is szükség lehet, mivel a vas hiánya vérszegénység kialakulásához vezethet.

Ha kevesebb tejterméket fogyasztunk, akkor még kalciumhiány is létrejöhet, de ezt a tápanyagot pótolhatjuk, ha elegendő brokkolit, spenótot és más zöld leveles zöldségeket fogyasztunk.

Elképzelhető, hogy omega-3 zsírsavakból se viszünk be eleget, pedig ezek a tápanyagok elengedhetetlenek az agy és a szív egészségéhez. Ezt a tápanyagot pótolhatjuk, ha algát vagy halakat eszünk.

A flexitáriánus étrend szerves részét képezik a növényi fehérjék. Növényi fehérjékben gazdag például a lencse, a bab vagy a csicseriborsó.

A nem keményítőtartalmú zöldségeket is sorolhatjuk a flexitáriánus táplálékok sorába: leveles zöldségek, paprika, kelbimbó, káposzta, karfiol, brokkoli. Mint ahogyan a keményítőtartalmú zöldségeket is: burgonya, tök, borsó, kukorica, édesburgonya.

A flexitáriánus étrend részét képezik a teljes kiőrlésű gabonák, továbbá ide tartoznak a diófélék, a magvak és az egészséges zsírok is: pekándió, pisztácia, mandula, dió, olívaolaj, lenmag, chiamag, tökmag, napraforgómag.

A gyógynövények közül pedig a rozmaringot, a bazsalikomot, a sáfrányt, a gyömbért, a kurkumát, a fokhagymát, a zsályát és a fahéjat sorolhatjuk a flexitáriánus táplálékok sorába.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük