fbpx

Nem csak vesekő képződik – máshol is kialakulhatnak kövek a szervezetünkben

Orvosi két kezében tartja egy beteg vese modelljét.

A vesékben akkor képződhetnek kemény kövek, amikor ásványi anyagok, általában kalcium halmozódik fel a húgyutakban. Amikor ezek a kövek összekristályosodnak, olyan nagyra is megnőhetnek, hogy nemcsak a vizelést teszik fájdalmassá, hanem hasi és deréktáji fájdalmat is okozhatnak. A kisebb kövek a vizelettel távoznak a szervezetből, azonban a nagyobb kövek esetében elképzelhető, hogy műtétre is szükség lehet. Azonban nem csak a vesékben képződhetnek kövek. Mutatjuk is, hogy hol alakulhatnak ki ezek az ásványi lerakódások a szervezetben.

A torokban lévő mandula segíthet kiszűrni a betegségeket okozó baktériumokat. Itt akár olyan ételmaradékok is összegyűlhetnek, amelyekből úgynevezett mandulakövek alakulnak ki. Tünetei a torokfájdalom, a kellemetlen lehelet, illetve a mandulán fehéres bevonat képződik. Ha semmilyen módon nem akarnak eltávozni ezek a kövek, akkor akár még műtétre is szükség lehet.

A hólyagban is keletkezhetnek kövek, ennek az az oka, hogy nem járunk eleget a mosdóba, azaz visszatartjuk a vizeletet. Általában a vesében keletkezett kövek kerülnek a húgyhólyagba. Ilyenkor véres és zavaros lehet a vizelet. Műtéttel vagy gyógyszerekkel kezelhető a probléma.

Az epehólyag tárolja az epesavat. Azonban a túl sok koleszterin és az epében lévő biliburin nevű vegyület fokozza az epekőképződés esélyét. Előfordulhat, hogy olyan kicsik az epekövek, hogy sem fájdalmat nem okoznak, sem pedig kezelést nem igényelnek, más esetekben azonban műtétre is szükség lehet.

A férfiaknál a prosztatában is kialakulhatnak kövek. Ezek annyira kicsik, hogy nem mindig okoznak egészségi problémát. Azonban a középkorú és idősebb férfiaknál begyulladhatnak és problémákat is okozhatnak.

A szájüregben is jelenhetnek meg kövek. Mivel meg is duzzadhatnak, így fájdalmat is okozhatnak. Általában ha odafigyelünk a folyadékfogyasztása, akkor ezek a kövek nem alakulnak ki.

A hasnyálmirigy olyan hormonokat termel, amelyek segítenek megemészteni az ételt és stabilan tartani a vércukorszintet. A kövek az epehólyagból az epevezetéken keresztül a hasnyálmirigybe kerülhetnek, amely be is gyulladhat. Ez olyan tüneteket okozhat, mint láz, szapora pulzus, hányinger és hasi fájdalom. Néha műtétre is szükség lehet és még az epehólyagot is eltávolíthatják.

Még a keringési rendszerben is kialakulhatnak kövek, ezeket vénaköveknek nevezik a szaknyelvben. A vénakövek azért alakulhatnak ki, mert lassú a vér áramlása. Ilyenkor a vérrögképződés is fokozódik. A tüneteket mindenképpen orvosolni kell, illetve ilyenkor a mögöttes betegségeket is fel kell térképezni.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük