fbpx

Spárga a táplálkozásban

Egy csokor zöld spárga papírban, madzaggal átkötve.

A spárga meglehetősen gazdag tápanyagokban. Van benne folsav, kálium, B6-vitamin, A-vitamin, C-vitamin és tiamin. A spárga csökkenteni tudja a sejtkárosító szabad gyökök hatását, antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik. Gyakorlatilag nem tartalmaz zsírt és nagyon alacsony a kalóriatartalma.

A spárgában van K-vitamin is, ami egy véralvadásgátló vitamin. Számos tanulmány kimutatta, hogy a K-vitamin javíthatja a csontok egészségét is. A K-vitamin nemcsak növeli a csontok ásványi sűrűségét az oszteoporózisban szenvedő emberekben, de csökkenteni tudja a törések kockázatait is.

A K-vitamin kulcsszerepet játszik a szív egészségében is, hiszen megakadályozza az artériák megkeményedését és segít az artériákból eltávolítani a kalciumot, ami szívbetegség kialakulásához vezethet.

A gyulladásgátló és antioxidáns tápanyagok segítenek csökkenteni a gyakori krónikus egészségügyi problémákat, beleértve a 2-es típusú cukorbetegséget. Antioxidáns hatása révén lassítja az öregedési folyamatokat és még a bőr számára is védelmet jelenhet.

A spárga olyan tápanyagot is tartalmaz, mint az inulin, amely nem bomlik le az emésztőrendszerben. Ehelyett elhagyva a vastagbelet a jó és egészséges bélbaktériumok táplálékforrásává válik. A jó baktériumok felelősek a jobb tápanyagfelszívódásáért, az alacsonyabb allergiás kockázatért és a vastagbélrák kialakulásának kisebb kockázatáért.

Mivel a spárga rostokkal van tele, így az emésztést is megtámogatja. A rostok rendszeres fogyasztása lecsökkenti a szívbetegségek kialakulásának a kockázatát. A spárga étkezési rostja a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát is csökkenti. A rostok szerves savakat is felszabadítanak a szervezetben, amelyek megtisztítják az emésztőrendszert, segítenek a máj működésében, segítenek testünket megszabadítani a méreganyagoktól, a kórokozóktól, a koleszterintől és a felesleges cukroktól.

A spárgában sok B1-vitamin, vagyis tiamin van, amely nemcsak a sejtműködést segíti elő, de az energiatermelést is megtámogatja. A tiamin kifejezetten segít a szervezetnek a szénhidrátokat energiává alakítani, amely fontos a koncentrációhoz, az erőnléthez és az anyagcseréhez.

A B-vitaminok ezen kívül kulcsszerepet játszanak a cukrok és keményítők metabolizmusában, ezért fontos szerepet töltenek be a vércukorszint kezelésében. A B-vitaminoknak a homociszteinszint szabályozásában is szerepük van. Ez egy olyan aminosav, amelynek magas szintje szívbetegséghez vezethet. A B-vitamint energiavitaminnak is nevezik, hiszen energiát szolgáltat a szervezetünk számára, mindemellett segít leküzdeni a fáradtságot és a kimerültséget. Javítja az energiaszintet a pajzsmirigyfunkció és a celluláris meditáció támogatásával.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük