fbpx

Vegye fel a harcot a csontritkulással szemben!

Oszteoporózis megmutatása egy sematikus ábrán.

A csontritkulást jobb megelőzni, de ha már mutatkoznak a jelei, akkor is sokat tehetünk a betegség folyamatának lassításáért.

Az alacsony zsírtartalmú tej és tejtermékek fogyasztása elengedhetetlen, hiszen ezek kalciumot tartalmaznak, amely ásványi anyagra szüksége van a csontoknak, hogy egészségesek maradjanak. Azonban a kalcium felszívódásához D-vitaminra is szükség van.

Az olajos halak fogyasztását is be kell iktatni az étrendbe, mivel ezek is gazdagok D-vitaminban és kalciumban.

A leveles zöldségek nemcsak kalciumot tartalmaznak, de van bennük kálium és K-vitamin is. Zöld leveles zöldség többek között a mángold, a kelkáposzta, a brokkoli. A banán pedig káliumban gazdag.

A szója nemcsak kalciumban gazdag, hanem gazdag forrása a fitoösztrogéneknek is, amelyek a női hormonhoz hasonlítanak, és az ösztrogénreceptorokhoz kapcsolódva segítenek fenntartani a csontsűrűséget.

Ha rendszeresen fogyaszt kávét, akkor jól teszi, ha csökkenti a napi adagot, mivel a kávéban található koffein kalciumot von el a csontokból.

A hagyma sok szempontból egészséges, így jól tesszük, ha rendszeresen fogyasztjuk, mivel megakadályozza a csontbontó folyamatok kialakulását.

A rendszeres testedzés segít megállítani a további csontvesztést. Nemcsak a testtartás javításában segít a rendszeres sport, hanem rugalmasságot is kölcsönöz a testnek és az állóképességet is javítja. Ez azért nagyon fontos, mivel ha valaki nincs jó kondícióban, így könnyen eleshet, ezzel pedig a csonttörések kockázata emelkedik meg drasztikusan.

A csontritkulás férfiakat és nőket egyaránt sújthat, azonban mégis azok a nők a legveszélyeztetebbek, akik a posztmenopauza szakaszába léptek. Érdemes évente – vagy ahogy a szakorvos javasolja – csontsűrűség-vizsgálaton (DEXA) részt venni, hogy megtudja, milyen kiegészítőkre van szüksége.

Milyen életmódbeli tényezők segíthetnek a csontsűrűség megelőzésében, a csontritkulás folyamatának megállításában, lassításában? Az egyik ilyen a dohányzásról való leszokás, mivel a dohányzás jelentősen csökkenti a csontsűrűséget és megnöveli a csonttörések kockázatát, illetve a gyógyulás is sokkal nehezebb, ha már bekövetkezett a baj.

Kerülje a túlzott alkoholfogyasztást, mivel az alkohol megakadályozza, hogy a kalcium hasznosuljon a szervezetben.

A depresszió megemeli a szervezetben a kortizol, a stresszhormon szintet, ami szintén negatívan a hat a csontsűrűségre.

1 hozzászólás

  1. Karcsi bácsi

    de a csontritkulás megelőzésében különösen hatásos a kalcium, K2+D3 vitamin szedése

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük