fbpx

Verbéna az aromaterápiában

Verbéna apró virágai, mellette egy belőle készült szappan, fehér gyöngyök és illóolajas üvegcse.

Az aromaterápia az egyik legkellemesebb természetes gyógymód. Az illatok – melyek már születésünk óta óriási hatással vannak mind fizikai, mind szellemi állapotunkra – olyan ősi gyógyerőt jelentenek, melyek a legösztönösebb érzékeinken keresztül hatnak ránk. Mint ahogy mindennél, amit megeszünk vagy külsőleg használunk magunkon, az illóolajoknál is vegyük figyelembe a minőséget. Nagyon nagy különbség lehet ugyanis köztük mind tisztaságban, mind az előállításban. Sajnos ezen a téren is léteznek szintetikus termékek, ezekről olcsóságuk árulkodik. Egy valódi, hígítatlan illóolaj 800-900 forintnál kezdődik, az olcsóbb olajakra nem érdemes pénzt áldozni. Ha terápiás céllal, tehát nem a háztartásban használjuk az illóolajat, akkor mindenképp biológiai termesztésből származó növények illóolaját vegyük.

Görcsoldásra, lázcsillapításra jöjjön a verbéna!

A verbéna, más néven vasfű a verbénafélék családjába tartozó, apró lila virágú évelő növény. A druidák és a rómaiak kultikus célokra és gyógyításra egyaránt használták. A belőle nyert illóolajat ma is gyakran alkalmazzák kimerültség ellen frissítőként, illetve a kreativitás felélesztésére. Pihentető, lazító és stresszoldó hatását párologtatva vagy masszázsként is élvezhetjük. Hatékonyan oldja a görcsöket, érdemes alkalmazni menstruációs fájdalomra is. A meghűléses időszakban mind a gyerekek, mind a felnőttek részére fellélegzést hozhat a verbéna nyugtató, nyákoldó, köhögéscsillapító hatása egy kellemes masszázzsal bemasszírozva. Az illóolajat ilyenkor cseppentsük valamilyen bázisolajba, például mandula- vagy sárgabarackmag-olajba. Sebgyógyításra is régóta használják a verbénát, szintén bázisolajba cseppentve a sérült bőrre kenve alkalmazzuk. Ha csak kevés olajat használunk, és nem akarunk nagy mennyiséget bekeverni, akkor elég 1-2 csepp illóolajat tenni egy evőkanál bázisolajba.

A változókorban is nagy segítséget nyújthat a nők számára a verbéna kellemes, citromos illatú olaja. Használhatjuk egy kimerítő nap után aromafürdőzésre is. Ez esetben egy evőkanál mézben vagy bázisolajban keverjünk el 2-5 csepp illóolajat, majd erre engedjük a folyó vizet, hogy az olajcseppek minél kisebbek legyenek és eloszoljanak a vízben. Azok a nők, akiknél kellemetlen tünetekkel jár a változókor, bátran használják a verbénás masszázst rendszeresen, hetente több alkalommal.

Vannak illóolajok, melyeket terhesség alatt nem ajánlott használni. Ezek a fűszeres, erős, markáns illatú olajok, mint például a rozmaring illóolaja. A terhesség első három hónapjában csak nagyon óvatosan, aromaterapeuta útmutatása szerint használjanak a kismamák illóolajat. Később a szoptatás alatt is csak a lágyabb, harmonikus illatúakkal kísérletezzenek, mint például a rózsa, kamilla. A verbéna illóolaja szülést beindító hatású, tehát terhesség alatt nem szabad használni! Ettől eltekintve igazi ajándék a nők számára a menstruáció és a klimax tüneteinek enyhítésére.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük