fbpx

Vérnyomáscsökkentés kelbimbóval

Elfektetett papírzacskóban és mellette a terítőn kelbimbók és egy kés.

A kelbimbó is nyugodt szívvel beilleszthető a fogyókúrás étrendbe, mivel kevés kalóriát tartalmaz, ellenben rendkívül sok tápanyag megtalálható ebben az aprócska növényben. A kelbimbó gazdag forrása a vasnak, amelynek nagy a szerepe a vörösvértestek előállításában, illetve az oxigén szállításában. Tartalmaz még mangánt, amely sok kémiai reakcióban vesz részt a szervezetben, ilyen például az elfogyasztott ételek lebontása. Van még benne foszfor is, amely az erős csontozat és fogak fenntartásában vesz aktívan részt.

A-vitamint is nagy mennyiségben tartalmaz, amely a bőrünk és szemünk egészségét biztosítja. A kelbimbó gazdag forrása még a B-vitaminoknak, amelyeknek szerepe van az egészséges haj, köröm, bőr és idegrendszer megőrzésében. A kelbimbó ezen kívül, kiváló K-vitamin-forrás is, amelyre szükségünk van a megfelelő véralvadáshoz, a sebek gyógyulásához és a csontjaink egészségének megőrzésében is szerepet játszik ez a vitamin. C-vitaminban is bővelkedik a kelbimbó, ami pedig az immunrendszer megfelelő működését segíti elő.

A kelbimbó kiváló forrása a vérnyomáscsökkentő tápanyagoknak, beleértve a rostot, a káliumot és a gyulladáscsökkentő antioxidánsokat is. A káliumnak a vérnyomás csökkentésében van nagy szerepe. Az antioxidánsok gyulladást csökkentenek, beleértve az erek gyulladását is. Ha az erek „nyugodtabbak”, akkor a vérnyomás is csökken, és ezzel csökken az érelmeszesedés, a koszorúér-betegség, a szívroham és a stroke kockázata.

A kelbimbó közreműködik a koleszterinszint csökkentésében, ugyanis sok rostot tartalmaz. Márpedig a rostos étkezés nagyon hasznos, ha valaki magas koleszterinértékekkel rendelkezik, a magas koleszterinszint ugyanis aktívan hozzájárul a szívroham és a stroke kialakulásához.

A K-vitamin egy nélkülözhetetlen tápanyag a csontok egészségéhez. A kelbimbó gazdag forrása ennek a vitaminnak, amelyre a csontok felépítéséhez is szükségünk van. Kutatási eredmények igazolják, hogy minél magasabb a szervezetben a K-vitamin-szint, annál jobb a csontsűrűség. Ez a tény nagyon fontos a posztmenopauzába lépő nők esetében, akiknél jelentősen megnő a csontritkulás kialakulásának a kockázata.

A kelbimbó rendszeres fogyasztása előnyös lehet cukorbetegségben és inzulinrezisztenciában szenvedő betegek számára is, mivel a kelbimbó gazdag forrása az antioxidánsoknak és az ALA nevezetű omega-3 zsírsavnak, amelyek hozzájárulnak az inzulinérzékenységhez és a jobb glikémiás indexhez, illetve csökkentik az oxidatív stressz mértékét és a neuropátiához kapcsolódó tüneteket.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    Ne búsuljunk, ha épp nincs kelbimbó a zöldségesnél. Rokona a fejes káposzta és a brokkoli, finomak és egészségesek.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük