fbpx

Az ókori istenek mennyei étke: borsfű

Egy friss csokor borsikafű egy régi asztalon.

A borsfű az ajakosok családjába tartozik. Fűszer- és gyógynövényként is számon tartott növényről van szó, amelynek szárát és illóolaját gyógyászati célokra használják fel. Őshazája a Földközi-tenger vidéke. Erős illata miatt úgy vélték, hogy ez csakis az istenek lakomáját fűszerezheti, éppen ezért az ókorban nagyon kedvelték ezt a növényt, amellyel legfőképpen húsokat és hüvelyeseket ízesítettek. A borsfű népies elnevezései: borsikafű, csombor, kerti csombor, bécsi rozmaring, borsos szatorja, hurkafű, babfűszer, borsika, pereszlény és csombord. A borsfű tartalmaz vasat, illóolajat, cserzőanyagokat, cukrot, nyálkát és gyantát. Egyik legjobb tulajdonsága, hogy nagymértékben képes csökkenteni a hüvelyesek által okozott haspuffadást.

A borsikafű hatékonyan oldja a görcsöket, erősíti a gyomrot, meggátolja a felfúvódást és javítja az étvágyat. Gombaölő és antibakteriális hatása is közismert. Az ebből a gyógynövényből készült tea nagyon hatásos felfúvódás, köhögés, bélhurut, torokgyulladás és alacsony vérnyomás esetén. Egy teáskanálnyi borsikafüvet forrázzon le 2 deciliter vízzel, majd hagyja 5-10 percig állni. Ezután szűrje le, és már fogyaszthatja is. Egyes ősi feljegyzések szerint a friss, szétmorzsolt hajtások csökkentik a rovarcsípések okozta fájdalmakat.

Mivel az élelmiszeripar is előszeretettel használja konzervek, savanyúságok, likőrök, ételek és italok ízesítésére, ezért mi is bátran bevethetjük a konyhánkban ételízesítőként. Mivel levelei borsos ízűek és csípősek, ezért minden olyan ételt megfűszerezhetünk vele, amelybe egyébként borsot használnánk. Ezek lehetnek húsételek, főzelékek, saláták, mártások, gombás, burgonyás és tojásos ételek, halak vagy éppen pácok. Lényeges, hogy nem szabad az étellel hosszú ideig együtt főzni, csak akkor szabad az ételhez adagolni, mikor már a főzés vége felé tartunk. Befőzések alkalmával is lehet használni, legyen szó savanyú uborka vagy éppen csalamádé téli tartósításáról.

A borsikafüvet használhatjuk ruhásszekrényben is, hogy távol tartsuk a molyokat. Egy vászonzsákba morzsoljon el pár szál növényt, majd akassza a szekrénybe.

A növény elérheti a 20-25 centiméteres magasságot, imádja a napfényt, és a szárazságot is nagyon jól tűri. Szárításkor csokorba kell kötni és a tövénél fogva felakasztani, majd ha jól kiszáradt, akkor lemorzsolni és rostálni szükséges.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük