fbpx

Pásztortáska – nem csak női bajokra

Pásztortáska (Capsella bursa-pastoris).

A pásztortáska fehér virágait legfőképpen áprilisban és májusban bontogatja, de egész nyáron találkozhatunk vele mezőkön, utak mentén vagy a kertekben. Egy Európában őshonos gyógynövényről van szó, de szerte a világban megtalálható. Nevezik még pásztorerszénynek, vadmustárnak, békalencsének, libazsázsnak, élekhaloknak, palackfűnek, pásztor ostorának, Isten táskájának vagy koldustarisznyácskának. Hatóanyagai többek között a cserzőanyagok, ásványi sók, flavonoidok, szaponinok, B1-, B2-, B3- és C-vitamin.

Gyógyászati célokra a magvait, a leveleit és a gyökerét is fel lehet használni. Gyulladáscsökkentő, vizelethajtó és vérzéscsillapító hatásokkal rendelkezik. A pásztortáska szabályozza a vérkeringést és erősíti a szívet. Igen gazdag káliumban, ami a szív megfelelő működését segíti elő. Nyugtató hatása miatt idegeskedés esetén is lehet belőle fogyasztani és a nőgyógyászati panaszokat is enyhíti, főleg ha más gyógynövényekkel társítjuk. Csillapítja a klimax során fellépő kellemetlen és már-már elviselhetetlen tüneteket. A pásztortáska hatásos lehet ízületi fájdalmak esetén is. A húgyúti fertőzéseket is lehet vele orvosolni, ugyanis fertőtlenítő hatással is rendelkezik. Vérzéscsillapító hatása mellett a belső vérzések megfékezésére is használható, de csak és kizárólag orvosi beleegyezéssel és az orvos felügyelete mellett.

Pásztortáskából készíthető tea. Forrázzon le két deciliter vízzel 1-2 teáskanálnyi gyógyfüvet. Hagyja állni tíz percig, majd szűrje le. Enyhíti a menstruációs fájdalmat és csillapítja az erős menstruációs vérzést is. Fogyasztását el lehet kezdeni már egy héttel a menstruáció kezdete előtt, de a menzesz ideje alatt is meg lehet inni belőle naponta két csészével. Szoptatás és várandósság idején nem ajánlott a fogyasztása. Füves emberek a pásztortáskateát javasolják izomsorvadásban vagy Parkinson-kórban szenvedő betegeknek is. Ebből a gyógynövényből ülőfürdőt is készíthetünk. Áztasson be 5 liter vízbe 250 gramm gyógynövényt, másnap melegítse fel, de csak annyira, hogy kellemes meleg legyen. Az ülőfürdőt vérző aranyérre ajánlják. Azonban ha ilyen problémája van, mindenképpen kérdezze meg kezelőorvosa véleményét, és mielőtt elkezdi önmagát kezelni, panaszát először orvosával beszélje meg.

A pásztortáskát más gyógynövényekkel is lehet együttesen alkalmazni. Például a közönséges cickafarkfűvel, a palástfűvel, a mezei zsurlóval vagy a fehér fagyönggyel. A pásztortáska levelei ehetőek. Mivel levelei fűszeres ízvilággal rendelkeznek, ezért kora tavasszal, amikor még zsengék és fiatalok a levelek, érdemes salátába keverve fogyasztani. De bátran bele lehet szórni levesekbe, főzelékekbe is. Tavaszi méregtelenítő kúránkba is be lehet illeszteni a fogyasztását, mivel vértisztító hatásokkal rendelkezik.

  1. Egészségóvó

    Nem csak a füves emberek szerint hatékony izomsorvadásra és Parkinson-kórnál. Én évek óta sikerrel használom, és a betegeim is használják tinktúraként. Kitűnő gyógynövény, ugyanúgy mint a többi. Fel kell ébredni, és használni a természet ajándékait, ezek gyógyítanak.

  2. BAUKÁL GÁBOR

    Ez az úton útszélen megtermő növény állította el a bélvérzésemet is! Összeszedve egy körömnyit, megrágva, megnedvesítve az aranyeres helyre bedugva elállította a vérzést és néhányszor megismételve teljesen megállította azt. Azóta se jött vissza a tünet.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük