fbpx

A csend pozitív hatásai az egészségre

Napfényes szoba közepén egy széken ülve nyújtózik egy nő hátrahajtott fejjel és előrenyújtott lábbal.

Bizonyára sokan észrevettük, hogy a munkából hazaérve mennyivel nyugodtabbak és kiegyensúlyozottabbak vagyunk. A csendnek ugyanis terápiás hatása van, pozitívan hat az általános jóllétre, és nagy szerepe van a napközben felgyülemlett stressz csökkentésében. A csend nemcsak a fizikai és a lelki egészséget támogatja meg, hanem a mentális egészségre is pozitív hatást gyakorol. Emellett sok más pozitív hatása is ismeretes, mutatjuk is, melyek ezek.

A csend jó emberi kapcsolatokat eredményez. Ez furán hangzik, hiszen azt gondolhatnánk, hogy az emberi kapcsolatok kialakításához sok beszédre, azaz kommunikációra van szükség. Pedig a csend néha sokkal többet mond bármilyen kiejtett szónál és nagy szerepe van az emberi kapcsolatok megerősítésében.

Az alvási szokásaink nem egyformák. Míg egyesek csakis akkor tudnak elaludni, ha szól a zene vagy a tévé, a legtöbben mégis akkor alszanak a legjobban, ha ezt sötét szobában és csendben tehetik meg. A csend az álmatlanság egyik legjobb ellenszere, mint ahogyan a meditáció és az olvasás is.

A kutatások szerint a hangos munkakörnyezet megemeli a stressz-szintet a szervezetben, azonban a csend és a nyugalom csökkenti a szervezetben a stresszhormonok szintjét. Úgy segít a testnek ellazulni, hogy megnöveli a paraszimpatikus idegrendszer aktivitását, ami pedig a kellemes pihenést segíti elő.

A csendet kombinálhatjuk is valamilyen cselekedettel, tevékenységgel, hogy fokozzuk a testre és a lélekre gyakorolt pozitív hatásokat. Ilyen tevékenység lehet a jóga, a meditáció, a mélylégzés-technika.

A stressz oldásával és a csendes környezet megteremtésével a testünk is pozitívan reagál, például a vérnyomás csökkenésével, a fejfájás és az álmatlanság megszűnésével, illetve az olyan emésztési rendellenességektől is megszabadulhatunk, mint a hasi görcsök és a puffadás.

A csend az agyra is pozitívan hat, hiszen segíti az új agysejtek létrejöttét, ami pedig javítja a kognitív funkciókat, a tanulási és a problémamegoldó képességeket.

A csend nemcsak a fizikai, hanem a mentális egészségre is pozitív hatást gyakorol. A lélek akkor nyugszik meg igazán és akkor tudunk a leginkább önmagunkra koncentrálni, ha ezt nem zavarja meg a külvilág, a környezet zaja.

  1. Szuhay Péter

    A csend nagyon sokba tud kerülni. A lakások közötti hangszigetelés még akkor se szokott elegendő lenni, ha az építési szabványoknak megfelel. Az utólagos hangszigeteléstől ráadásul kisebb lesz a szoba. Éjjel zavaró lehet olyan pici zaj is, amit nappal észre sem veszünk. Az olcsó elemes faliórák másodpercenkénti kis kattanása meglepően bosszantó, de lehet venni drágábban olyat, ami nem kattog.

    1. Ha az ember képes uralkodni a nagy egoján, sok kis “bosszantó” zörejt annyira természetesnek fogad el hogy meg sem hallja őket. Évekig vasút mellett laktunk. Városi rokonaink kérfezték: hogy birtok így létezni? Csodálkoztunk miért? Mi természetesnek vettük, meg sem hallottuk már a vonat füttyöt, a gőzmozdony zakatolását. Minden tőlünk függ.

  2. Varga Zoltán

    A csend : ” Isten szava!” Elég, zagyva és lármás a világ! Este : Bibliaolvasás, imádkozás: nyugató alvás 🙏🙂🙏🙂

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük