fbpx

A csontritkulás megelőzhető, de fel is gyorsítható egyes táplálékokkal

Az asztalon többféle kapszula egy gyógyszeres tégely mellett, a háttérben idős nő áll bottal.

A csontritkulás elsősorban az idősebb embereket érintő betegség. Legfőképp az idős nők szenvednek benne és a menopauza szakaszában bukkan fel ez a betegség. Természetesen otthoni módszerekkel sem lehet gyógyítani a csontritkulást, azonban az orvos által előírt terápia és a kiegészítő kezelések jelentős eredményeket hozhatnak. Mielőtt bármilyen természetes módszert szeretne kipróbálni, előtte mindenképpen egyeztessen a kezelőorvosával.

A csontritkulás kezelésében nagyon sokat segíthet a kalcium, mivel a csonttömeg körülbelül 70 százaléka kalciumból áll. Éppen ezért ez az ásványi anyag mindenképpen nagyon fontos a csontok számára. Azonban azt tudnunk kell, hogy önmagában ez a tápanyag nem elegendő, sőt ha csak kalciumot fogyasztunk a csontritkulás megelőzésére vagy kezelésére, többet ártunk magunknak, mint amennyit használunk.

Amennyiben csak kalciumot fogyasztunk, akkor az artériákban plakk halmozódik fel és akár érelmeszesedés is kialakulhat. A kalcium mellett D3-vitaminra, K2-vitaminra és magnéziumra is szüksége van a szervezetünknek, pontosabban a csontjainknak. A magnézium jelentős hányada is a csontjainkban található. Amennyiben magnéziumhiányban szenvedünk, gyakoriak lehetnek az izomgörcsök, de még szívizomgörcs is kialakulhat.

D-vitaminban gazdag táplálékok: tejtermékek, tej, joghurt, sajt, halak, például lazac, tonhal, makréla, szardínia. A szardíniakonzerv sok kalciumot is tartalmaz, illetve a zöld leveles zöldségek, a fehérrépa, a kelkáposzta, a pitypanglevelek, a mustárzöld és a brokkoli. Magnéziumban bővelkedik a spenót, a paradicsom, az articsóka, az útifű, az édesburgonya, a burgonya, a szilva, a mazsola. Sok K-vitamint tartalmaz a szilva, a sötétzöld leveles zöldségek, a spenót, a mustárzöld, a kelkáposzta.

A csontoknak káliumra is szükségük van. Jó forrásai közé tartozik az aszalt szilva, a mazsola, a burgonya, a spenót, a banán, a narancs, a papaja, az útifű. A C-vitamin is megtámogatja a csontok egészségét. Ez a vitamin megtalálható a paprikában, a paradicsomban, a kelbimbóban, a brokkoliban, az eperben, az ananászban.

A csontritkulás természetes kezelésében nagy szerepe van az omega-3 zsírsavaknak is. Ezek a tápanyagok ugyanis csökkentik a gyulladást az egész szervezetben. Ha gyulladás alakul ki a csontokban, akkor az csontritkulás kialakulásához vezethet. Az omega-3 zsírsavak jelentősen javítani tudják a csontok ásványianyag-tartalmát. Az omega-3 zsírsavak gazdag forrásai közé tartozik a halolaj, a csukamájolaj, a krillolaj, illetve a lenmag és a lenmagolaj rendszeres fogyasztása is nagyon hasznos lehet.

A csontritkulás kezelésében és megelőzésében fontos szerepet játszanak a következő tápanyagok: glükozamin, kondroitin, MSM, kollagén, zselatin és hialuronsav. Ezek a tápanyagok a csontok egészségének fenntartásában és a porcok újjáépítésében játszanak kiemelkedő szerepet. A kondroitin és a hialuronsav az ízületek és az izmok kenését segítik elő.

A matcha zöld teára is számíthatunk, hiszen tele van csontépítő tápanyagokkal és erős antioxidánsokkal. Az antioxidánsok nemcsak gyulladást csökkentenek, hanem felgyorsítják a gyógyulási folyamatokat is.

Az édeskömény is csökkenti a gyulladást, hiszen antioxidánsokban és fitotápanyagokban bővelkedik. Ezen kívül a csontok erősítését szolgáló tápanyagokkal van tele, mint például magnézium és kalcium.

Milyen táplálékok gyengítik a csontokat és okozhatnak csontritkulást? Például a bab és a hüvelyesek a magas fitáttartalmuk miatt, a sok húsfogyasztás, a túlzottan sós ételek, a spenót, mivel oxalátokat tartalmaz, a búzakorpa megint csak a magas fitáttartalma miatt, a mértéktelen alkohol-, tea- és kávéfogyasztás.

  1. Szép estét kívánok!
    Meg kell kérdeznem ezt az ellentmondást hogy értelmezzem? A felsorolásban szerepel, hogy milyen vitaminra van a csontoknak szükségük és miben találhatók.
    Magnézium többek közt:spenót!
    K vitamin többek közt : spenót!
    Kálium többek közt : spenót!
    Ugyanakkor szerepel a spenót mint a csontokat gyengítő táplálék!
    Akkor most ? Hogyan tovább? Üdvözlettel: Erzsébet

    1. Kedves Erzsébet! A spenót jó a csontoknak a leírt tápanyagok miatt, azonban nagy mennyiségben nem szabad fogyasztani, mert az oxalátok nagyobb mennyiségben fogyasztva károsak. Mint mindent, ezt is mértékkel együk.

    1. A szén-dioxid nem okoz csontritkulást, ellenben az üdítőkben lévő foszforsav elősegíti a probléma kialakulását.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük