fbpx

A fitonutriensek antibakteriális és vírusellenes hatással rendelkeznek

A kép alsó és felső sávjában egy sor színes zöldség- és gyümölcsféle a pirostól a sárgán át a zöldig és liláig.

A fitonutriensek antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásokkal is rendelkeznek. Nemcsak az immunitást fokozzák, hanem csökkentik a sejtkárosodás mértékét, ezen kívül méregtelenítik a szervezetet és ily módon csökkenthetik a rákos betegségek kialakulásának az esélyét.

A fitonutriensek olyan antioxidáns hatással rendelkező növényi vegyületek, amelyeknek nagy szerepük lehet a szívbetegségek, a stroke, a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór megelőzésében.

Olyan természetes vegyi anyagoknak tekinthetők, amelyeket a növények termelnek. A növényeket is egészségessé teszik, illetve védelmet jelentenek számukra a nap káros hatásaival és a rovarokkal szemben. A fitonutriensek gazdag forrásai közé tartoznak a zöldségek és a gyümölcsök.

Fitonutrienseket elsősorban a színes zöldségek és gyümölcsök tartalmaznak, de megtalálhatók még az egyes fűszerekben, a teljes kiőrlésű gabonákban, egyes teákban, a hüvelyesekben és a diófélékben. Táplálékok, amelyekben nagy mennyiségben megtalálhatók a fitonutriensek: spenót, sárgarépa, zeller, fehérrépa, körte, brokkoli, bogyós gyümölcsök.

A fitokemikáliáknak nagyon sok előnyük létezik, többek között szerepük van a gyulladás csökkentésében. Ezen kívül lassítják a rákos sejtek növekedését és segítenek a hormonok szabályozásában is. Milyen egyéb előnyeik vannak a fitonutrienseknek? Mutatjuk a válaszokat!

A paradicsomban található likopin is egy fitonutriens, amely nagyon hasznos lehet a szívbetegségek kivédésében. A kakaóban is vannak fitonutriensek, úgynevezett flavonoidok, amelyek nemcsak az öregedési folyamatokat lassítják, hanem csökkentik a környezeti toxinok által okozott szívkárosodások esélyeit. A teljes kiőrlésű gabonákban pedig olyan fenolos vegyületek, fitonutriensek vannak, amelyek nagyfokú védelmet jelentenek a szív- és érrendszeri betegségek és a 2-es típusú cukorbetegség ellen.

A fitonutriensekben gazdag táplálékok nagyfokú védelmet jelentenek a napkárosodásokkal szemben és potenciálisan csökkentik a bőrrák kialakulásának kockázatát.

A vörösborban, a szőlőben, az áfonyában és a kakaóban pedig olyan fitonutriensek találhatók, amelyek csökkenteni tudják a szervezetben a gyulladási szintet, ezáltal jelentősen lecsökkentik a szívbetegségek kialakulásának rizikóját.

Számos fitonutriensben gazdag táplálékról, például a karotinoidokról, a bioflavonoidokról és a likopinról is bebizonyosodott, hogy védelmet jelenthetnek egyes rákos betegségekkel – például az emlőrákkal, a prosztatarákkal, a vastagbélrákkal – szemben.

A fitonutrienseknek sok olyan bioaktív funkciójuk van, amelyek pozitívan hatnak az egészségre. Egyes fitonutriensek pozitív hatással lehetnek az immunrendszerre és a hormonokra. Antibakteriális és vírusellenes szerként is működhetnek.

Fitonutriensekben gazdagok a piros, a narancssárga és a sárga zöldségek és gyümölcsök, mint például a paradicsom, a sárgarépa, a paprika, a tök, az édesburgonya, az őszibarack, a mangó, a citrusfélék, a bogyós gyümölcsök. Sok fitonutrienst tartalmaznak még a sötétzöld leveles zöldségek mint például a saláta, a spenót, a kelkáposzta, a brokkoli. Gazdag forrásnak számít mindenféle hagyma, azaz a vöröshagyma, a fokhagyma, a póréhagyma, a metélőhagyma.

Fitonutriensekben bővelkednek a teljes kiőrlésű gabonák, például a quinoa, a barna rizs, az árpa. A magvak és a diófélék is ebbe a csoportba sorolhatók, azaz a dió, a mandula, a szezámmag, a napraforgó és a lenmag. A tea (különösen a fekete és a zöld tea) és a kávé, illetve az étcsokoládé is sok fitonutrienst tartalmaz.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük