fbpx

A fogbetegségek megelőzése kulcsfontosságú

Fogászati tükör, nyelvtisztító, fogselyem és egy fehér műanyagból készült fog egymás mellett – a fogászati prevenció eszközei.

Mindig olyan furán érzem magam, mikor valaki azt mondja, hogy azért nem jár fogászati ellenőrzésre, mert annyira utálja a fogorvost, a rendelői szagokat, a fúró hangját és még sorolhatnám. Semmi értelme sincs csak ezen indokok miatt nem járni szűrésre és kezelésre, hiszen ezzel nem a fogorvosnak, hanem magunknak teszünk rosszat.

A megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt és nem akkor felkeresni a fogorvost, amikor már nagyon nagy a baj és már menthetetlenek a fogaink. Ez nem csak azért fontos, hogy szépek és esztétikusabbak legyenek a fogaink. Az egészséges fogak és a fogíny ugyanis az egészségünket is meghatározza. Például a fogágybetegség egy sor más betegség okozója is lehet, ilyen a cukorbetegség és a szívbetegség.

A fogínysorvadás nemcsak az ínyt teszi beteggé, hanem előbb-utóbb ez a fogak elvesztésével jár együtt. Éppen ezért minden felnőtt embernek évente legalább 2 alkalommal érdemes lenne megjelenni fogászati ellenőrzésen. Ellenőrizni kell a fogakat még akkor is, ha nincs panaszunk. Egy kis szuvasodás, fogkő vagy egy kezdeti ínysorvadás még nem okoz panaszokat, de az időben elkezdett kezelés bizony sok kellemetlenségtől óvhat meg bennünket.

A dohányzó személyek sok veszélynek teszik ki magukat. Hiszen a cigarettafüstben rengeteg rákkeltő anyag megtalálható, amely a szájüreg egészségét is veszélyezteti. A szájüregben éppúgy kialakulhatnak daganatos betegségek, mint a tüdőben, a hasnyálmirigyben vagy a vesében. Egy kis fehér folt a szájüregben lehet, hogy Önnek nem mond semmit, de a fogorvos egyből tudni fogja, hogy az akár karcinóma is lehet. Az időben elkezdett kezelés pedig akár életet is menthet. A korán felfedezett daganat esetében a túlélési arány meglehetősen magas. Ha későn fedezik fel, a prognózis drasztikusan csökken. A késői stádiumú orális daganat esetében az emberek csak nagyon kis százaléka éli meg az öt évet. Ha valaki nem dohányzik, akkor is lehet szájüregi daganata. Ennek sok oka lehet. Erős, csípős ételek fogyasztása, egészségtelen életmód, túlzott alkoholfogyasztás, nem megfelelő szájhigiénia.

1 hozzászólás

  1. Varga Judit

    Fontos volna ahol csak lehet, figyelmeztetni, h. a szájüregi rák szexuális úton (HPV) terjed, a férfiak vannak veszélyben. Rémséges fotók vannak a SOTE oldalán.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük