fbpx

A magas vérnyomás szívbetegséget okozhat?

Háttal ülő páciens vérnyomását méri a szemben ülő orvos.

Naponta nagyon sokan haláloznak el szívbetegség vagy stroke következtében. Nemcsak a világon, hanem hazánkban is. Ezeknek a betegségeknek az oka többek között nem más, mint a magas vérnyomás.

A magas vérnyomás és a szívbetegségek között szoros összefüggés áll fenn, hiszen ha nem kezelik a magas vérnyomást, az negatívan hat az egész testre, különösen az erekre és a szívre. Mivel a magas vérnyomás a kezdeti stádiumban nem okoz tüneteket, így már a tünetmentes időszakban is károsíthatja a szervezetet.

A magas vérnyomás kialakulásában a nem megfelelő, azaz a helytelen életmód játszik központi szerepet. Az egészségtelen étrend és a testmozgás hiánya is az okok között szerepel. Mi lehet még a magas vérnyomás hátterében? Például az alkoholfogyasztás, a dohányzás, az elhízás, a túlsúly, a cukorbetegség, a magas vércukorszint. A magas vérnyomás kialakulásában nagy szerepe lehet a hormonproblémáknak, például a cukorbetegségnek és a pajzsmirigybetegségeknek.

A magas vérnyomás az egész keringési rendszert befolyásolhatja. Negatív hatást gyakorol az erekre, az artériákra, és nagy terhet ró a szívre.

A magas vérnyomás akár koszorúér-betegséget is okozhat. Ilyenkor érelmeszesedés következik be, azaz meggyengülnek az erek és az artériák a plakkfelhalmozódás miatt. A plakk általában koleszterinből és zsírból épül fel. A szívroham egyik kockázati tényezője szokott lenni a szívkoszorúér-betegség. Ilyenkor ugyanis az artériák elzáródhatnak, ami miatt a vér áramlása akadályokba ütközik, illetve a szívbe ilyenkor sem az oxigén, sem pedig a tápanyagok nem jutnak el. A betegségek sorában még a szívelégtelenség is megtalálható. Ezeket és más szívbetegségeket okozhat tehát a magas vérnyomás.

A magas vérnyomást életmódváltással is csökkenthetjük. Ha már szedünk gyógyszert, azt semmiképpen se hagyjuk abba. Kezdjük el az életmódváltást és majd a kezelőorvossal egyeztessünk a gyógyszeradag csökkentésével vagy annak elhagyásával kapcsolatban.

Az életmódváltás fontos részét képezi az egészséges táplálkozás és az ideális testsúly fenntartása. A rendszeres testmozgást is illesszük be a napi rutinunkba, illetve az is nagyon fontos, hogy rendszeresen járjunk kardiológiai szűrővizsgálatra.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük