fbpx

A nyakfájdalom leküzdése

Nő ül a monitor előtt és a nyakát fogja, hátulról fotózva.

Vitathatatlan tény, hogy napjainkban egy digitális korban élünk. Talán még soha nem volt ennyi beteg, aki nyaki fájdalomra panaszkodna. És ennek a nyakfájdalomnak többnyire a digitális eszközök és a túl sok irodai munka az okai. A számítógép előtt ülés és az okostelefon állandó használata növelheti a nyak feszültségét és merevségét. A nyaki fájdalom nem mindig kerülhető el, azonban ha kicsit tudatosabban élünk, akkor vannak olyan módszerek, amelyek alkalmazásával jelentősen csökkenthető a fájdalom, illetve meg is szüntethető a probléma. A nyaki fájdalom kezelése fontos, hiszen javíthatja az életminőséget, a napi rutinhoz való visszatérést, méghozzá fájdalmak nélkül.

A nyaki fájdalom megelőzhető, mégpedig a helyes testtartással. Amennyiben ülő munkát végzünk, fontos szerepe lehet az ergonomikus munkaállomásnak, hiszen ez nagyon kényelmes és hatékony munkaterület lehet, amelynek köze sem lesz a jövőben a fájdalomhoz. Akár irodában, akár otthon dolgozunk, állítsuk be a székünket úgy, hogy a lábaink szilárdan a padlón maradjanak, azaz ne lógassuk azokat, a combunk pedig maradjon párhuzamos a talajjal.

Válasszunk olyan magasságú asztalt, amely lehetővé teszi, hogy gépelés közben az alkarunk párhuzamos maradjon a padlóval. A monitort vagy a laptopot úgy helyezzük el az asztalon, hogy a szemünkkel a képernyő felső harmadát lássuk, semmiképpen se lefelé nézzünk.

Ha a telefonunkat használjuk, ügyeljünk arra, hogy ne lefelé nézzünk, hanem tartsuk úgy a telefont, hogy az is szemmagasságban legyen, hogy ne lógassuk a fejünket, mivel ez idővel nagyon megterheli a nyak ínszalagjait és ízületeit. Fontos, hogy csak kevés időt töltsünk a telefonunkkal, azaz a hírek böngészésével. Ha a telefonunkon szeretnénk valamilyen információt megnézni, feküdjünk le, támasszuk ki a telefont egy párnával és figyeljünk arra, hogy a telefon ismét csak szemmagasságban legyen, így nem kell a fejünket lógatni, és a nyakunkat sem éri így nagy terhelés.

Akár a telefonunkat használjuk, akár a számítógépünk előtt ülünk, nagyon fontos, hogyan is használjuk ezeket az eszközöket, hiszen ezen is múlik, hogy lesz-e nyakfájdalmunk vagy sem. Ugyanis minél előrébb toljuk a fejünket, annál nagyobb nyomás nehezedik a nyaki izmokra. Idővel ez az extra nyomás károsítja a nyaki struktúrákat, és fájdalmat is érezhetünk. A testtartás javítása és a nyaki fájdalom megelőzése érdekében tartsuk a fejünket egy vonalban a testünk közepével. Húzzuk ki a hátunkat, toljuk kicsit előre a mellkasunkat, hogy a gerincünk kiegyenesedjen. Húzzuk el a vállainkat a füleinktől, és használjuk a hasizmainkat.

Életmódbeli változtatásokat is alkalmazhatunk a nyaki fájdalom elkerülésére. Az egyik ilyen a rendszeres testmozgás, hiszen ez az egyik legjobb dolog, amit az egészségünkért tehetünk. A testmozgás erősíti az izmokat és a csontokat, növeli a véráramlást és csökkenti a sérülések kockázatait. A hátizmok erősítése segít a megfelelő testtartás kialakításában, ezzel is csökkentve a nyaki fájdalom kockázatait.

Fontos, hogy leszokjunk a dohányzásról, hiszen a nikotin összehúzza az ereket és csökkenti a véráramlást. A nyaki csigolyák hamar „kiszáradnak”, így ez is fájdalmat generálhat. A dehidratáltság is okozhat ilyen panaszokat, ezért soha ne felejtsünk el inni, azaz mindig maradjunk hidratáltak.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük