fbpx

A szépséges háromszínű árvácska

Viola tricolor, azaz a háromszínű árvácska közeli fotója.

Nem nehéz kitalálni, hogy a háromszínű árvácska (Viola tricolor) onnét kapta a nevét, hogy szirmai háromféle színben pompáznak. A felső sziromlevelek kékesibolya, míg az alsók halványlila és sárga színeket öltenek. A virág alsó sziromlevelein sötét vonalak húzódnak, amelyet nektárvonalnak is nevezhetünk, ezek rovarcsalogató hatással bírnak. Az ibolyafélék családjába tartozó dísz- és gyógynövény magassága elérheti a negyven centimétert és áprilistól egészen szeptemberig bontogatja csodaszép szirmait. A háromszínű árvácskát vadárvácskának, árvácskának, császárvirágnak, papszakállnak, császárszakállnak, császárvirágnak és macskaszemnek is nevezik.

A virág levelei hosszúkásak és enyhén bemetszettek, a pálhalevelek viszont szárnyasan szeldeltek. A háromszínű árvácska előfordulási helyei: legelők, rétek, erdők, parlagterületek és kiskertek. Egy egész Európában előforduló növényről van szó.

A háromszínű árvácska hatóanyagai a következők: flavonoidok, szaponinok, szalicilsav, nyálka, cseranyag és ásványi sók, ezeken kívül még A- és C-vitamint is tartalmaz.

A gyógynövényből készíthetünk teát, amely lázcsillapító, gyulladáscsökkentő és vértisztító hatásokkal rendelkezik. Meghűlés és rekedtség esetén is készíthetünk ebből a virágból főzetet. Tegyen egy csészébe két teáskanálnyi gyógynövényt, majd öntse le két deciliter forró vízzel. Hagyja állni 10 percig, majd szűrje le. Naponta több alkalommal is fogyaszthatja. A nagyobb hatás elérése érdekében keverheti hársfavirággal, illetve mézzel is édesítheti.

A háromszínű árvácskából készült főzet enyhe vizelethajtó, vértisztító, nyálkaoldó és enyhe vérnyomáscsökkentő hatású. Vértisztító hatását annak köszönheti, hogy eltávolítja a vérben található toxinokat.

A gyógynövényt külsőleg is lehet alkalmazni. Letisztítja az ekcémás, a pattanásos és a hámló bőrt, de a korpás fejbőrt is megnyugtatja és a korpa hatásos ellenszere lehet.

Több teakeverék alkotóeleme, főleg reuma és köszvény elleni teakeverékekben találkozhatunk vele, de olyan gyógyteakeverékekben is előfordul, amelyek köptető hatással rendelkeznek és a gyulladásos légúti megbetegedéseket gyógyítják. Ezt a pozitív hatását szalicilsav-tartalmának köszönheti.

Az árvácskát szőrtüszőgyulladás, akné és koszmó esetén is használhatjuk. Mártogasson meg a gyógynövényes forrázatban egy gézlapot, majd borogassa ezzel az érintett területet. A procedúrát egy napon két alkalommal is megismételheti. Kisgyermekeknél nem szabad a vadárvácskát belsőleg alkalmazni!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük