fbpx

A tavasz egyik kedvenc zöldsége – sóska

Faasztalon fa vágódeszka, rajta egy csokor sóska és egy díszes pengéjű, fanyelű kés.

A sóskát nagyon sokan kedvelik. Már az Ókorban is nagy becsben tartották ezt a zöldséget, hiszen úgy vélték, hogy sokféle betegség és egészségi probléma gyógyítására alkalmas. Ekképpen gyógynövénynek is tekinthetjük, hiszen az ókori görögök is úgy vélték, hogy a sóska nagyon hatékony a magas láz csillapításában, de nagyon hasznosnak tartották a húgyhólyag és a beteg vesék gyógyításában is.

A gyógynövény rendkívül sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Többek között megtalálható benne a C-vitamin, a B9-vitamin és az A-vitamin is. Az A-vitaminnak és a C- vitaminnak nemcsak az antioxidáns, hanem a rákellenes hatása is kiemelkedő.

A sóska ásványi anyagokban is bővelkedik, ilyen például a kálium, amely segít az erek ellazításában, pihentetésében, a vérnyomás és a vércukorszint szabályozásában is. A kálium a szív- és érrendszer optimális működését is biztosítani tudja. Amennyiben rendszeresen fogyasztunk sóskát, úgy csökkenhet a vérnyomásunk és kisebb lesz az esélye a vérrögképződésnek is.

A sóska is – mint a legtöbb zöldség – bővelkedik antioxidánsokban, amelyeknek nagy a szerepük a szabad gyökök semlegesítésében és az oxidatív stressz csökkentésében. A sóskával kapcsolatban azt írták le a kutatók, hogy akár még az emlőrákkal szemben is védelmet jelenthet, mivel magas a tápanyag- és a klorofilltartalma. A rákos sejtek nem szeretik az oxigéndús környezetet, márpedig a klorofill fokozza a szervezet oxigénellátását és még rákellenes hatásokkal is rendelkezik.

Ahhoz, hogy a szemünk egészséges maradjon és a látásunkkal ne legyenek gondok, A- vitaminra van szükségünk. A sóska bővelkedik ebben a vitaminban, amely a C-vitaminhoz hasonlatosan antioxidáns hatásokkal rendelkezik. Ilyen antioxidáns például a béta-karotin is, amelynek a sóska szintén gazdag forrása. A béta-karotinnak nagy szerepe van a korai öregedés és az időskori szembetegségek megelőzésében, mint amilyen például a szürkehályog és a makuladegeneráció.

A sóska ezen kívül rendkívül gazdag vasban is, amely ásványi anyag segítségünkre lehet a vérszegénység megelőzésében, illetve az energiaszint növelésében.

  1. Szuhay Péter

    A sóska sajnos kiváló oxálsav forrás, elvileg hozzájárulhat a leggyakoribb vesekő, a kalcium oxalát kő kialakulásához. Ehhez persze rendszeresen kellene enni…

    1. Czigány Tivadar

      Gyerekkoromban tavasztól hetim 2-3 alkalommal került az asztalra, hiszen a szőlőskertből hazamenet mindig teleszedtünk belőle egy-két gyékényszatyort. Mégsem lett senkinek veseköve. A feldolgozása elég macerás volt amit persze felettébb utáltam.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük