fbpx

A vérszegénység néma tünetei

Vörösvértestek a vérben.

A vérszegénység egy komoly egészségügyi probléma. Ha valaki ilyen betegségben szenved, akkor általában egy ásványi anyag (a vas) és egy vitamin (a B12-vitamin) szintje alacsony a szervezetében.

Vérszegénység esetén a vörösvérsejteknek nem megfelelő az oxigénszállító képességük a szervezetben. A vérszegénységnek több formája is lehet, genetikailag is lehet örökölni, de általában a vas és a B12-vitamin hiánya váltja ki ezt a betegséget.

Vérszegénység esetén a szervezet nem termel elegendő hemoglobint – ez egy fehérje a szervezetben –, amely pedig a vörösvérsejtek megfelelő működéséhez szükséges. A hemoglobin miatt olyan szép a színe a vérnek. Amennyiben nincs elegendő vas vagy B12-vitamin a szervezetben, úgy nem termelődik elegendő hemoglobin, így egyes testrészek nem kapnak elegendő mennyiségű oxigént. Az agy is kevesebb oxigénhez juthat így hozzá, ami állandó zavartságot, bódultságot, sok esetben szédülést okozhat.

A vérszegénység egyik kiemelkedő tünete a kimerültség. Ha valaki állandóan fáradtnak érzi magát és folyton sápadt, lehet, hogy nem fogyaszt elegendő vasban és B12-vitaminban gazdag táplálékot. Egy laborvizsgálattal könnyedén kideríthető, hogy szenved-e valamilyen ásványianyag- vagy vitaminhiányban. Az állandó fáradtság azért is veszélyes, ha hosszú távon jelen van az életünkben, mivel ez légszomjat és szédülést is okozhat. Ha nincs elegendő vas és B12-vitamin a szervezetben, akkor elegendő hemoglobin sem lesz, így nem lesz elegendő üzemanyag, azaz oxigén a test és az agy számára. Így azok működése zavart fog szenvedni.

Ha nincs elegendő oxigén a szervezetben, akkor nemcsak a test és az agy szenved oxigénhiánytól, de a bőr is. A vérszegény következő tünete tehát a bőr sápadtsága.

Amennyiben kevesebb a szervezet vörösvértest-tartalma, úgy a szív is sokkal nehezebben fogja ellátni a munkáját. A szív a normálisnál sokkal gyorsabban fog verni, dobogni, ezért aki vérszegénységben szenved, gyakran tapasztalhat mellkasi fájdalmat is. Sajnos a szabálytalan szívverés, a szívzörej, de akár még a szívet érintő komolyabb betegségek is bekövetkezhetnek, ha valaki vérszegénységben szenved. Azonban ez a betegség könnyedén orvosolható, amennyiben a beteg idejében felkeresi problémájával a háziorvost.

  1. Gonda Anita

    Én Crohn beteg vagyok 17 éves korom óta, most 43 vagyok. 5 műtétem volt 25 év alatt. Az utolsó élet mentő műtét volt, mert kilyukadt a bélfalam. A labor eredmény még mindig vérszegénységet mutat. Hiányzik a fél bél rendszerem. Ilyenkor mi a tehendő? A felszívódás már nem úgy működik, hiába pótolom.

    1. Kedves Anita.
      A csalángyökér tea sokat segít a vérszegénység kezelésében. Kúraszerűen 6 hétig napi egy pohárral kell inni, majd 4 hét szünet következik. Ha hosszabb időre abbahagyod, visszajönnek a tünetek, melyeket a külső vasbevitel ugyan enyhít, de nem old meg.
      Ha a 4 hetes szünet alatt nyírfalevél teát is iszol, nem rakódik le vesehomok. Sok sikert.

  2. Kedves Renata a csalanlevel tea nem megfelelo ? Mi a kulonbseg a csalangyokerhez kepest ? Hatasfokban csupan? A folyekony vaskèszitmènyek (Vital) sem szivodnak fel kellokeppen?

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük